Propolis jako přírodní dezinfekce
Propolis je produkt stavební činnosti včel a je známý také pod názvem smoluňka nebo dluž. Včely jej v úlech používají zejména k opravám a k údržbě. Vnitřní stěny úlu jsou potaženy tenkou vrstvou propolisu, a při vyšší teplotě se z tohoto nátěru uvolňují těkavé látky prosycující atmosféru úlu a působící antibakteriálně.
Chemické složení propolisu
Chemické složení propolisu se dá stanovit jen přibližně. Je ale známo, že má vysoký obsah velkého množství různých látek. Základními složkami propolisu jsou především pryskyřičné látky, vosky, éterické oleje, třísloviny, určité množství vitamínů a provitamínů, stopových prvků, minerálů a hlavně flavonoidy. A právě těm se přisuzují nejvýraznější účinky propolisu na posílení lidské imunity.
Účinky propolisu na zdraví
Nebylo by ale správné pokládat propolis za jakýsi univerzální všelék, i když celá řada testů již potvrdila jeho schopnost zrychlit léčení a hojení nejrůznějších nemocí. Propolis významně účinkuje například proti stafylokokům, salmonele, proti bakteriím způsobujícím žaludeční vředy, dále proti tuberkulóze, zánětům, onemocnění dýchacích cest, chřipce, nachlazení a proti mnoha dalším neduhům. Propolis také negativně působí na růst kvasinek a různých druhů hub.
Propolis léčí a dezinfikuje
Další, neméně významnou vlastností propolisu je jeho schopnost podporovat vlastní obrannou sílu organismu - imunitní systém. Lidský organismus si umí sám poradit se spoustou nemocí a propolis tuto schopnost ještě posiluje. Obzvláště u některých lehčích onemocnění dojde ke zkrácení doby léčby a zmírnění příznaků. Propolis je možné užívat také u těžších onemocnění jako doplněk klasické léčby, zde ale jen po konzultaci s lékařem.
Tento dar přírody lze také užívat jako prevenci. Pravidelné užívání několika kapek denně člověka ochrání možná lépe, než různé tablety.
Asi nejčastější použití propolisu je v podobě propolisové tinktury při oděrcích a škrábancích, kdy se tyto rány hojí mnohonásobně rychleji. Ale také u větších ran můžete propolisem hubit infekce a urychlit hojení, ale zde opět až po konzultaci s lékařem. Ale samozřejmě nejste omezeni pouze na zranění. Propolis totiž výborně účinkuje například proti záděrům, akné nebo popraskané kůži. Ale v tomto případě se jedná jen o léčbu příznaků - podobná onemocnění poukazují např. na vnitřní oslabení organismu nebo na nedostatek některých vitamínů, a proto je vhodné kombinovat propolis s léčbou samotné příčiny.
Propolis také velmi dobře účinkuje na nemoci dutiny ústní, afty a dásně. V tomto případě se doporučuje kloktat zředěnou tinkturu a afty rovnou potírat. Propolisová tinktura místa dezinfikuje a zčásti ulevuje od bolesti.
Mnozí tvrdí, že propolis pomáhá i při bolestech břicha, problémech s trávením a střevních potížích. Ale ne každý má v tomto ohledu dobré výsledky, hodně totiž záleží na tom, jak tělo propolis přijme a na příčině vašich problémů.
Zdroj informací: domacimed.cz
Autor: Lenka Klabochová