Opar

Opar, neboli herspes, je označení pro 3 druhy kožního onemocnění, které způsobují různé typy herspes virů.

Opar na rtu

Latinsky: Herpes, Herpes simplex, Herpes labialis, Herpes nasalis, Herpes genitalis

Další názvy: jednoduchý opar

Příznaky

pupínky strup

Týká se části těla

Diagnóza

Druhy oparů

Opar rtu

Nejčastějším typem tohoto onemocnění je opar rtu. Tvoří červená ložiska podobná malému zánětu. Lidí trpících tímto druhem neustále přibývá, hovoří se až o 90% dospělé populace. Je tomu tak proto, že kožní ložisko po několika dnech zmizí, ale virus v nás přebývá dál v klidové formě. Oslabená imunita nebo dlouhodobý stres jej mohou opět vyvolat. Nakazit se můžete od již nakažené osoby polibkem, používáním stejných prostředků na hygienu a úpravu rtů (zubní kartáček, rtěnka,…), ale také ze vzduchu, kde mohou být herpes viry přítomny.

Genitální opar

Druhým typem je opar na genitálu. Kvůli možnosti přenosu na jinou osobu je řazen mezi pohlavně přenosné choroby. V dnešní době se jedná o celosvětový problém a velmi časté onemocnění. Někdy se o něm mluví jako o důvodu, který v 60. letech 20. století zastavil sexuální revoluci. I zde se virus trvale udržuje v těle a může za vhodných podmínek opět propuknout.

Pásový opar

Třetím onemocnění je takzvaný pásový opar. Je způsobem opět jiným druhem herpes viru. Může se objevit na jakékoliv části těla. Často se projevuje na větší ploše, kde jsou pak patrné červené puchýře. Pásový opar vzniká vlivem stejného viru, která způsobuje neštovice. Právě prvním kontaktem s tímto virem neštovice v mládí vznikají.

Léčba oparu

Pokud s opary máte zkušenosti a cítíte, že se vám začínají na genitálu nebo rtech tvořit, použijte mast, která obsahuje virostatikum. To zastaví množení virů a se zbytkem si za normálních okolností poradí organismus sám. Pokud však dojde k přemnožení viru, tyto látky zabírat nebudou. V takovém případě je lepší tato místa vysušovat a chránit před útokem jiných bakterií. K vysušování použijte antiseptický roztok nebo pastu s ichtamolem (ne zubní pastu). Pokud taková léčiva doma nemáte, poraďte se raději s lékařem nebo lékárníkem.

Prevence

Zabránit vzniku oparu je velice obtížné. Pokud již opar máme, je důležité zabránit přenosu na jinou část těla, nebo další osoby.

Je důležité:

  • vyhýbat se osobám kteří trpí oparem
  • dodržovat hygienu a vyvarovat se společnému používání osobních věcí
  • vyhýbat se stesovým situacím
  • nepoužívat opalovací krém a nevystavovat se přímému slunci
  • dodržovat zdravou životosprávu