Frigidita

 Porucha ženské sexuality neboli frigidita je závažným onemocněním především žen a může se vyskytovat v různých oblastech sexuální aktivity. Jak už název napovídá, jedná se o stav, kdy je žena sexuálně chladná, nepociťuje zájem o sexuální styk, necítí vzrušení a nereaguje na pohlavní dráždění.

Frigidita

Latinsky: Frigidus

Další názvy: porucha sexuální funkce

Příznaky

bolest při pohlavním styku nízké sexuální vzrušení

Diagnóza

Tato nemoc se s vámi může vléct od počátku sexuálního života, nebo vás může potkat po porodu, potratu, těžké nemoci nebo i psychickém šoku, jelikož je úzce vázána na duševní tak i tělesné problémy. Svůj význam zde má i hormon prolaktin, který je zodpovědný za tvorbu mléka. Sexuálně chladnou ženou se může stát kojící matka, stejně jako žena po ukončeném kojení.

Frigidita je často spojena s jinými nemoci jako jsou cukrovka, nádory, nemoci štítné žlázy a nadledvinek, gynekologické záněty, deprese a jiné. Rozhodující roli také mohou vyvolat podávané léky. Mnohdy je nemoc způsobena partnerskými vztahy, které můžete řešit s psychologem-sexuologem. Nebo se může jednat o dozvuky puritánské výchovy, psychický šok nebo problémy sociálního druhu.

Příznaky

Při poruchách sexuálního vzrušení dochází k selhání genitální reakce. Navzdory sexuální stimulaci se tvoří jen málo vaginální tekutiny nebo se netvoří žádná, takže pohlavní styk je často bolestivý. Kromě této tělesné symptomatiky se postižené ženy stěžují i na nedostatek subjektivních pocitů vzrušení a apetitu.

Poruchy orgasmu se mohou týkat doby nebo subjektivního prožívání orgasmu. Po předchozí fázi sexuálního vzrušení se u postižených orgasmus objevuje velmi opožděně, nebo vůbec. Diskutuje se o tom, zda má tento fenomén vůbec charakter poruchy. Může se jednat také o normální variaci ženské sexuality, protože postižené jsou zcela schopné normálního vzrušení a také sexuální aktivity prožívají jako uspokojující.

Léčba frigidity

Terapie by se při sexuálních funkčních poruchách měla vždy provádět ve spolupráci s oběma partnery. Pokud se ukáže, že jsou sexuální poruchy projevem základních problémů ve vztahu, měly by postižení vyhledat párovou terapii, protože samotná léčba sexuálních obtíží by byla pravděpodobně neúspěšná.

Cílem léčby je zvýšení sexuálních pocitů rozkoše a redukování pocitů strachu a stresu. Na tento cíl byl vyvinut vícestupňový léčebný program: Nejprve se od páru vyžaduje, aby byly k sobě navzájem něžní, aniž při tom vykonávali pohlavní styk. Přitom by partneři měli střídavě přebírat aktivní nebo pasivní roli, t zn.  jednou něžnosti jen dávat a pak doteky zase jen přijímat; až nyní je povolen dotyk pohlavních orgánů. Má dojít k sexuálnímu vzrušení, ale zpočátku ještě ne k pohlavnímu styku. Tímto způsobem se postižení učí, že intimity si mohou vyměňovat, aniž muselo dojít k sexu. Stejně se naučí lépe poznávat tělo a potřeby partnera. Nakonec se postižení mají hravou formou přiblížit pohlavnímu styku. Žena se tak může dotýkat penisu svého partnera a malými pohyby zjistit, jakou pozici považuje za mimořádně vášnivou. Přitom je důležité danému páru vysvětlit, že teď už může, ale nemusí dojít k pohlavnímu styku. Zúčastnění mají v každém čase právo vyjádřit vlastní přání.

Frigidita se dá léčit také předepsanými léky, ale neměli bychom zapomínat na roli partnerské důvěry a ohleduplnosti. Vyvarujte se dlouhodobému stresu a nezdravému životnímu stylu, protože vysoká fyzická i psychická odolnost mohou drasticky snížit riziko tohoto onemocnění.

Mohlo by vás také zajímat