Přírodní repelenty

Přírodní repelent vyrobený doma? Ale jistě, není třeba utrácet peníze za syntetické přípravky.

Bodnutí komárem

S nastupujícím jarem se opět objevuje i tradiční problém, který nás provází každé jaro a léto. Opět se probouzejí komáři a další otravná havěť, která nám jinak poklidné slunečné dny otravuje kousáním a štípáním. Pořádný komáří štípanec je pak cítit hodně dlouhou dobu. Farmaceutické společnosti se předhánějí v tom, kdo na trh uvede účinnější a sofistikovanější repelent. Pravdou je, že tyto přípravky ale vyjdou na velké peníze, zvlášť potřebujete-li je pro více členů rodiny. Jejich chemické složení také nemusí vyhovovat každému. Takže tedy dost teorie a pojďme se v praxi podívat, jak jdou chemické repelenty nahradit přírodní cestou. 

 

Česnek je přírodním antibiotikem

Tato plodina sice nevoní zrovna vábně, ale to je, možná celkem paradoxně, i její největší výhodou. Komáry a jiný hmyz zaručeně odradí. Proto se doporučuje potírat česnekem jak okenní rámy, tak i venkovní terasy a pergoly. Česnek vás vyjde doslova na pár korun a je velmi účinným řešením. Plusem je, že na jeho specifickou vůni si asi zvyknete mnohem radši, než na zápach chemických preparátů.

Bylinky jednoduše zabírají

O něco voňavější variantou přírodní ochrany před komáry jsou bylinky. Skvěle funguje levandule, kterou můžete rozmístit tam, kam chcete komárům zabránit v přístupu, případně se můžete potírat levandulovým olejem. Ovšem pozor - pro těhotné ženy a osoby trpící nízkým tlakem je to řešení zcela nevhodné a vyloučené. Podobný efekt, ovšem bez kontraindikací, má také máta. Její výhodou je, že kromě komárů odrazuje i pavouky.

Různé výtažky z bylin můžete použít jako výborné repelenty pro děti, kteří mají velmi citlivou pokožku.

Výroba domácího repelentu

Domácí repelent si můžete vyrobit tak, že zalijete květy karafiátu horkou vodou, necháte je louhovat a následně tuto tekutinu aplikujete přímo na tělo. 

Vonné oleje

Zde už se od ryze přírodních repelentů dostáváme do komerčnější sféry, ovšem při výběru kvalitního oleje to nevadí. Vynikající je olej z citronové trávy, který se umístí ke zdroji tepla. Odpařující se olej je pro hmyz nepříjemný a obloukem se vám vyhne. 

Co všechno říkaly naše babičky?

Před padesáti či sto lety nebyly chemické repelenty dostupné vůbec a generace našich babiček si stejně výborně poradila. Jednou z možností je potřít si tělo vepřovým sádlem, což se ale rozhodně ne každému musí líbit. O něco voňavější řešení je nálev z francovky a hřebíčku, pochopitelně dostatečně dlouho vylouhovaný. Pokud máte zahrádku, můžete ji využít ve svůj prospěch při boji s otravným hmyzem. Stačí v okolí venkovního sezení vysázet pelyněk nebo afrikány. Ani jejich přirozené aroma není pro hmyz vůbec lákavý.

Kuřáci, kterým nevadí obětovat trochu tabáku, jistě přijde vhod následující rada. Do popelníku umístěte trochu tabáku a zapalte ho. Tabákový kouř je (pro někoho možná) smrduté, ale současně také vysoce efektivní řešení. Hmyz částečně odpuzuje i kouř vznikající u běžného ohně, takže i milovníci táboráků si přijdou na své.


Mohlo by vás také zajímat