Předávkování doplňky stravy
Konzumace větší dávky vitamínů nesvědčí lidskému organismu. To je fakt, na který bychom neměli zapomínat. Na jednu stranu se snažíme o to, aby naše tělo mělo dostatek vitamínů, když je ale nemůžeme získat přirozenou cestou, pak volíme snadnější formu. Tou jsou syntetické vitamínové pilulky a další potravinové doplňky. Nejčastěji po nich saháme, abychom se optimálně ochránili před nemocemi.
Na druhou stranu nadměrná spotřeba těchto léčivých přípravků může vést ke zdravotním komplikacím. A to se může stát každému, jenž se zkrátka předávkuje vitamíny. Tento stav se nazývá hypervitaminóza a má různé projevy od těch lehčích až po ty vážnější. Například popraskané, bolavé či krvácející rty spadají do kategorie mírnějších symptomů. Poruchy zažívání nebo špatně fungující ledviny lze již považovat za signál závažnějších obtíží. Velmi přitom záleží na požité dávce a konkrétním druhu vitamínu.
Otrava vitamínovými tabletami neboli předávkování doplňky stravy
Mezi námi jsou i tací, kteří to s péčí o svoje zdraví nadmíru přehánějí. Tito lidé si ráno na snídani připraví kromě nějakého kousku pečiva a šálku čaje také pestrou škálu doplňků stravy. Ty pak slupnou jako malinu. Nikdo z nich si moc neuvědomuje, že jde o chemicky vyrobené produkty. V nich obsažené látky zatěžují některé části našeho organismu. V nejrůznějších multivitaminových přípravcích se mohou ukrývat barviva, konzervanty, umělá náhradní sladidla a další přídatné látky. Tyto složky mohou stát za řadou vedlejších účinků. Nicméně u zdravého jedince nehrozí nepříznivá odezva na podání těchto vitamínových medikamentů a to pochopitelně za předpokladu, že člověk dodrží běžné doporučené dávkování.
S vitamíny v syntetické podobě musíme zacházet s opatrností, neboť se díky nim můžeme snadno a velmi rychle předávkovat. Z tohoto důvodu bychom neměli překračovat maximální denní limit. Dávat pozor bychom si měli především na vitamíny rozpustné v tucích (A, E, D a K), ale i na vitamíny rozpustné ve vodě (konkrétně na C, B6 a B3).
Jednotlivé vitamíny
Průmyslově vyráběné vitamíny mohou obsahovat pomocné a jiné látky. Tyto produkty jsou zabaleny do originálních obalů. Dodávány jsou jak v tabletách, kapslích a želé bonbonech, tak i ve formě sirupů. Některé vitamíny si lze pořídit také v práškové variantě. Balení obsahuje běžně 30 až 100 kusů tobolek. Na trhu existují i výhodnější verze. Tekuté vitamíny jsou prodávány v 30 až 250 ml balení. Tyto produkty si lze pořídit v 15 ml balení. Zato vitamíny v prášku mohou vážit 100 g, 200 g až 400 g.
Vitamín A
Vitamín A je jeden z vitamínů rozpustných v tucích, který je nezbytný pro celou řadu tělesných funkcí. Nejenom že tento vitamín přispívá k udržení správného rovnovážného stavu pokožky, zraku a sliznice, ale také podporuje normální funkci imunitního systému. Pakliže má tělo přebytek tohoto vitamínu, dochází k závratím a dvojitému vidění. Takový jedinec má pak rozmazané vidění, je ospalý a objevuje se u něj bolest hlavy. V extrémnějších případech se člověk nevyhne ani poškozením vnitřního orgánu, jako jsou například játra.
Otrava tímto vitamínem nelze snadno odhalit. Proto lékaři přichází s jinou diagnostickou taktikou. Nápomocné je jim v tom rentgenové vyšetření. Pacienta bedlivě sledují a pravidelně mu měří hladinu vápníku. Nasazuje se léčebná kúra, které je na první pohled velice jednoduchá. Otrávená osoba ze svého režimu na několik dní vyloučí vitamín A.
Vedle zmíněného vitamínu existuje také beta karoten, který se řadí do samostatné skupiny provitamínu A. Ten dobodává tělu jedinečnou aktivní látku ochraňující kůži před přílišnými slunečnými paprsky. Tato forma vitamínu oddaluje proces stárnutí pokožky a celkově zvyšuje obranyschopnost lidského organismu. V neposlední řadě působí jako prevence před nejčastějšími civilizačními chorobami, jako je onemocnění srdce a cév. Předávkování beta karotenem nemá na organismus vážnější vliv. V těle dochází biochemickému pochodu, jehož výsledkem je vitamín A. Část beta karotenu se pak uloží do vrchní struktury kůže. Se zbytkem si tělo hravě poradí, neboť jej vyloučí.
Vitamín E
Vitamín E je jednička mezi antioxidanty. Tento druh je znamenitým lapačem volných radikálů. Má vliv na správnou funkci srdce, cév, cirkulaci krevního oběhu, mozku a nervového systému. Vitamín E slouží k boji proti spoustě nemocí a je jeden z mála vitamínů, který disponuje opravdu mírnými toxickými účinky. Pokud se lidé předávkují přirozeným způsobem, pak jim nehrozí žádné riziko. Jinak u otravy potravinovým doplňkem potrápí člověka následující zdravotní obtíže: průjem, nevolnost od žaludku, bolesti hlavy, celková unavenost a pocit svalové slabosti. Vyšší koncentrace tohoto vitamínu má za následek narušení správného procesu vstřebávání vitamínu A. Samozřejmě to se může projevit na poruše srážlivosti krve a na poklesu produkce hormonů štítné žlázy.
Nežli se lékařům podaří stanovit diagnózu, musí nejprve poslat pacientův vzorek krve do laboratoře. Pokud je laboratorní test pozitivní, pak se otrávenému naordinuje omezení tohoto vitamínu.
Vitamín D
Vitamín D je nesporně důležitým vitamínem, který podporuje správné fungování imunity. Pozitivně působí na kosti a zuby. Ty jsou díky tomuto vitamínu zdravější a silnější. Vitamínu D se popřít nedají mnohé další příznivé účinky. Pakliže se člověk předávkuje tímto druhem vitamínu, musí počítat se zdravotními obtížemi. K těm nejběžnějším patří nevolnost, zvracení a slabost. Člověk tráví více času na záchodě. Takový jedinec může trpět i nechutenstvím. Většinou se u něj mohou objevit problémy s ledvinami. Překročí-li osoba několikanásobně doporučenou dávku, pak to může vést až k závažnému stavu, jenž se odborně nazývá hyperkalcémie.
Krevní laboratorní testy a RTG se řadí mezi diagnostické metody zjištující otravu tímto druhem vitamínu. Intoxikace postupně odezní. Lékaři mohu pacientovi podat infuzi a léčivé medikamenty.
Vitamín D3
Vitamín D3 lze prakticky považovat za jednu z nejdůležitějších forem vitamínu D. Za jeho produkcí stojí sluneční paprsky. V období od podzimu do jara je nutné tento vitamín do těla dostat prostřednictvím vitamínových doplňků.
Vitamín K
Vitamín K je v lidském těle velmi nepostradatelný, neboť udržuje srdce v perfektním stavu a pečuje o kosti a dutinu ústní. Efektivním způsobem bojuje proti rakovinovým chorobám a lze díky němu řešit problematiku krvácivosti. Lidé při nadbytku uvedeného vitamínu nemají žádné obtíže. To se však netýká vitamínu K3. Tento syntetický produkt způsobuje návaly. Člověk se více potí. Tento stav může být doprovázen hemolýzou.
Vitamín C
Vitamín C je nesmírně potřebný pro řadu činnosti v lidském těle, ať jde o tkáňové dýchání, vývoj kostí, metabolismus aminokyselin anebo o vstřebávání železa, stimulaci tvorby bílých krvinek a antioxidační obranu buněk. Tento druh se vyznačuje unikátní hydrofilní vlastností. Nadbytek této látky způsobuje neúměrné podráždění trávicího traktu a zatížení některých orgánů. U člověka se může dostavit i kožní alergická reakce.
Vitamín B
Vitamín B se odborně nazývá B-komplex. Jedná se o skupinu vitamínů B, jenž se velkou měrou podílí na správném fungování látkové přeměny. Do této kategorie spadají vitamíny B1 až B12. Otrava jmenovanými vitamíny se častokrát projevuje nevolností, zvracením, průjmem a zarudnutím kůže. Předávkovaná osoba se mnohem více potí, má nepříjemný pocit na kůži a objevuje se u něj porucha citlivosti končetin. Tento stav může vyústit až k rozvoji jaternímu selhání.