Pohlavní nemoci
Především ženy by si měly svoje pohlavní orgány velice střežit. Mnoho infekcí a dalších nebezpečných onemocnění číhá kamkoliv se jen vydáte. Stačí se špatně utřít, být v bazénu s chlorovou vodou nebo naopak v rybníku a bakteriální infekce či svědivé mykózy jsou na světě.
Zánětlivá onemocnění se nevyhýbají ani mužům, ovšem to už musí být opravdu velmi agresivní kmen nebo naopak přecitlivělí muž, aby získal nějaký zánět či jinou pohlavní nemoc.
Mnoho pohlavních infekcí také vzniká sexuálním přenosem. Jedná se o různé infekce, vředy nebo nejobávanější virové onemocnění HIV.
V tomto článku se zaměříme na nejčastější pohlavní nemoci, jejich prevenci a léčbu. Článků na toto téma bylo napsáno již mnoho, ovšem zrovna v tomto případě není radno nic podceňovat a opakování je matka moudrosti. Proto jsme se rozhodli napsat obecný článek o tom, jak se chránit před pohlavními nemoci a pokud se u vás již nějaká infekce nebo jiné potíže objeví co máte a co nemáte dělat.
Je jedno zda jste muž nebo žena, léčba je ve většině případů podobná, v tomto článku tedy nebudeme pohlaví rozlišovat.
Bakteriální infekční onemocnění
Je jedno zda se zdrojem stane vlastní H. Pylorí nebo v rybníku chytnete jinou infekci. Příznaky jsou vždy stejné, jedná se o svědění, pálení při močení, nepříjemný pocit, výtok, zvýšená teplota, zvětšená sliznice, zarudnutí. Nemusí se u vás projevit všechno, může jen jedno nebo třeba nic a vy máte přesto špatný pocit z toho, že se něco děje.
Vyzkoušejte heřmánkovou sedací koupel, pokud vás obtíže do 2 – 3 dní neopustí nebo se naopak zhorší, běžte k lékaři, který vám předepíše antibiotika a mastičku na zevní genitál.
Prevence je jednoduchá, utírejte se tak, jak je vám příjemné a hlavně tak, abyste nepřenášeli stolici do genitálu. Dále je zapotřebí pro citlivé jedince omezit pobyt v rybníku, či v jiných vodách, kde by mohl být vyšší výskyt sinic. Nesedat si na veřejné WC, pravidelně se mýt, používat nedráždivá mýdla a při zvýšeném výtoku používat a pravidelně měnit intimky.
- Bakteriální vaginóza
- Syfilis
- Kapavka
- Chlamydiová infekce
- Měkký vřed
Virové onemocnění
Žádný virus není schopný žít bez svého hostitele, tedy vás. Přenáší se většinou přímou cestou (krev, sliny, hlen). Proti některým virům se můžeme účinně očkovat. Bohužel u pohlavních nemocí toto procento velmi klesá a záleží na věku, pohlaví a dalších přidružených onemocnění jedince.
Virová infekce se nemusí v začátcích vůbec nijak projevovat. Může se objevit malý vřídek, který si spletete například s ,,beďarem“, ten za pár dní zmizí a vám vůbec nepřijde, že se s vašim tělem něco děje. Účinná prevence je používat kondom, posílit imunitu, očkování u papilomaviru.
- HIV
- Lidský papilomavirus
- Herpes
- Hepatitida
Parazitické pohlavní onemocnění
Svědění, pálení, pocit, že se vám u pohlavních orgánů něco hýbe a velice nepříjemný pocit. Parazité dokáží potrápit velice a je jedno zda je přenos sexuálně či přes špinavý ručník. Parazité si cestu k vašemu pohlavnímu orgánu najdou snadno. Proto si dejte pozor na veřejných místech kde půjčují ručníky, v hotelu a všude tam kde je vlhko a teplo.
Prevence je jasná, opět používat jen svoje prádlo, ručníky a další pomůcky, dbát na dostatečnou hygienu. Pokud se objeví jakékoliv problémy okamžitě navštivte lékaře, samoléčením se parazitů nezbavíte. Je velice důležité s léčbou důkladně zacházet a minimálně 14 dní každý den prát veškeré ručníky, oblečení, povlečení a deky, nejlépe na 60°C.
- Svrab
- Veš Muňka
- Trichomoniáza (prvok)
Plísňové onemocnění pohlavních orgánů
Velice nepříjemné onemocnění, které se často vrací a není jednoduché jej vyléčit. Plíseň si sama najde cestu jak se znovu objevit a potrápit. Pohlavní plíseň se objevuje především po návštěvě vlhkého a teplého místa, při nedostatečné hygieně, po antibiotikách, kdy není sliznice a imunita ve své formě.
Některé plísně máme v našem těle naprosto fyziologicky, ovšem když se plísně rozmnoží mohou se dostat do pohlavních orgánů a tam nás velmi potrápit. Toto onemocnění se projevuje stejně jako bakteriální. Proto je velice důležité co nejdříve zajít k obvodnímu lékaři nebo na gynekologii a zahájit léčbu.
Ať už vás trápí bakterie nebo plíseň je velice důležité abyste tento problém řešili v čas. Při zanedbání je bohužel velké riziko toho, že infekce naruší přirozenou mikroflóru a to povede k nemožnosti otěhotnět nebo mít děti. U starších lidí mohou komplikace vyústit až ve velice nebezpečné sepse celého těla.
Autor: Lucie Kliková, DiS.