Pivovarské kvasnice
Pivovarské kvasnice se někdy označují i jako lahůdkové droždí a používají se k výrobě piva, při které vznikají jako vedlejší produkt. Již ve starověku byly využívány při nedostatečné stravě, ale tehdy je lidé užívali pouze z pivovarského prostředí, protože nebylo možné je uchovávat delší dobu.
V současné době jsou již pěstovány ve speciálních roztocích, aby byla jejich chuť příjemnější. Můžete je vyzkoušet buď ve formě vloček, prášku nebo tablet. Nejúčinnější je prášek, vločky lze snadno rozpustit a často mají i nejlepší chuť, zatímco tablety jsou účinné nejméně, ale nejdražší.
Popis
V pivovarských kvasnicích se vyskytují pivovarské kvasinky, což jsou jednobuněčné organismy rodu Saccharomyces cerevisiae mající schopnost přetvářet zkvasitelné cukry na etanol a oxid uhličitý. Vedle těchto hlavních produktů látkové výměny (metabolismu) vytvářejí i mnoho vedlejších metabolitů, mezi které patří např. vyšší alkoholy, estery a kyseliny, které se značnou měrou podílejí na tvorbě senzorických vlastností piva.
Složení pivovarských kvasnic
Pivovarské kvasnice jsou vytvářeny z 50 % bílkovinami. Patří mezi nejlepší zdroje všech druhů vitamínu skupiny B a jsou i bohatým zdrojem všech minerálních látek a stopových prvků, jako je selen, chrom, železo, fosfor, jod a draslík a velmi bohaté jsou také na esenciální kyseliny, RNA nukleové kyseliny nebo nenasycené mastné kyseliny.
Právě z těchto důvodů se doporučují vegetariánům, veganům a sportovcům.
Účinky na zdraví
Pivovarské kvasnice se doporučují jako doplněk stravy při celé řadě nemocí. Jsou velmi vhodné při hojení zánětu jater, při zvýšené tělesné a duševní zátěži nebo při onkologických onemocněních a radioterapiích. Důležitá je rovněž jejich role při podpoře trávení díky vysokému obsahu vitamínů skupiny B včetně vitamínu B12.
Tyto vitamíny pozitivně ovlivňují trávení, a jejich nedostatek v žaludku má za následek zhoršení metabolického procesu. Sušené pivovarské kvasnice mají příznivý vliv na obnovení střevní mikroflóry, čímž také podporují zlepšení imunity. Ale v některých případech, kdy je trávení oslabené a současně je spojeno s nedostatkem bifidobakterií v žaludečním traktu, může užívání pivovarských kvasnic ve velkých dávkách způsobit zažívací potíže a nadýmání. Za těchto okolností musí být upraveno dávkování, avšak v užívání kvasnic nadále pokračovat, protože zde je nutnost jejich užívání důležitá.
Vitamíny skupiny B dále napomáhají tvorbě hormonů a působí proti demenci, chronické artritidě nebo kardiovaskulárním chorobám.
I přes stále nové doplňky stravy pro nás zůstávají pivovarské kvasnice velmi vhodným a cenově dostupným doplňkem stravy plným minerálů, vitamínů a stopových prvků.
Co můžete vyzkoušet
Vločky nebo prášek z pivovarských kvasnic se často používají do různých jídel. Vyzkoušejte jím ochutit nejen omáčky nebo polévky, ale přidejte prášek například do salátů nebo smoothie. Dobře poslouží také k dochucení domácích zeleninových nebo bramborových chipsů nebo na popcorn. Vařením ztrácí pivovarské kvasnice velkou část svých cenných látek, a proto je přidávejte raději syrové.
Pivovarské kvasnice je možné užívat také ve formě tablet. Nejznámějšími značkami je Pargavit a Pangamin. Pivovarské kvasnice můžete vyzkoušet buď čisté, nebo s nějakou příměsí - nejčastěji s probiotiky, ale také např. s rakytníkovým a pupalkovým olejem nebo s inulinem.
Dávkování
Užívání pivovarských kvasnic se v případě tablet a prášku liší. Prášek je možné přidat do jídla v množství až 2 lžic denně. Pozitivní účinky byste ale měli pozorovat také u 2 čajových lžiček. Jedno balení tablet vystačí zpravidla na tři až čtyři týdny. Doporučené dávkování pro dospělé je 3 až 5 tablet 3x denně.
Autor: Lenka Klabochová