Neštovice - mohu se v dospělosti nakazit?
Jestliže mluvíme o Planých neštovicích, jedná se o onemocnění, které postihuje člověka jen jednou v životě, výjimečně dvakrát, poté si organismu vytvoří protilátky, které ho nadále chrání.
Říká se, že čím mladší dítě dostane neštovice, tím lehčí průběh jej čeká. Není ani tak pravda, že by průběh byl horší, ale s přibývajícím věkem se objevují stále více komplikací v podobě pneumonie (zápal plic), zánětu jater či meningoencefalitida (zánět mozku). Pro těhotné je nákaza extrémně nebezpečná. Čím dříve se člověk nakazí, tím lepší průběh neštovic jej čeká.
Příčiny a průběh onemocnění
Jedná se o virové onemocnění, které se projevuje svěděním pokožky a tvořením vřídků, které nejprve mokvají a poté se na nich objeví krusta, během 4 – 6 hodin. Akutní onemocnění trvá 4 – 8 dnů. Mezi nejčastější komplikace u dětí je sekundární infekce způsobená drápáním puchýřků a roznesení infekce po celé kůži.
Rozdíl mezi Pravými a Planými neštovicemi? Zásadní!
Hlavní rozdíl je v agresivitě a počtu úmrtí na jednotlivé onemocnění. Plané neštovice jsou jen lehkým čajíčkem s minimální úmrtností. Za to Pravé neštovice jsou vysoce agresivní a úmrtnost na tuto chorobu je se u některých kmenů blíží 100%. Během 20. Století toto onemocnění zahubilo kolem 400 miliónu lidí. V současné době jsou Pravé neštovice neboli Variola považována za vymýcenou díky očkování a řadu let se již nemusí očkovat.
Co můžeme udělat proto, abychom neštovice neměli?
Neštovice se přenášejí tzv. Kapénkovou infekcí, což znamená, že užší kontakt s nemocným by vás mohl ohrozit. Pokud jste v dětském věku neštovice neprodělali, určitě se vyhýbejte dětem u kterých se tato nákaza projevila. Ale pozor, od doby nákazy po propuknutí nemoci trvá 14 dní.
Pokud plánujete otěhotnět nebo jste v dětském věku neprodělali neštovice, můžete se nechat naočkovat. V některých případech se to doporučuje. Očkování není povinné a bohužel ani hrazené, některé pojišťovny jen přispívají. U dospělých je účinnost očkování 90%.
Zajímavost na závěr
Pokud jste v dětském věku prodělali neštovice, virus se vám dostal do nervových ganglií (shluk nervových buněk), pokud se virus probudí k životu (může během celého vašeho života) projeví se jako pásový opar.
Autor: Lucie Kliková