Zlomenina bérce včetně kotníku
Zlomenina není v žádném případě pozitivní věc. Především jedná-li se o zlomeninu v oblasti dolních končetin, které většinou bývají doprovázeny velkým otokem a neschopnosti normálního pohybu. Zlomenina v oblasti bérce a zejména kotníku bývá komplikovaná a většinou se neobejde bez chirurgického zákroku a hospitalizaci.
Latinsky: fractura
Týká se části těla
Diagnóza
Druhy zlomenin
- Neúplná (jen prasklina = Fisura)
- Úplná
- Otevřená x uzavřená
- Tříštivá
- Patologická (fraktura kosti oslabené např. nádorem, zánětem, osteoporózou)
- Únavová (opakované působení na zdravou kost – Pochodová fraktura)
Diagnostika a projevy
Zlomenina se projevuje velkou bolestivostí (zvyšuje se s pohybem), omezenou spontánní hybností, změnou tvaru končetiny (zkrácení, viditelná deformace), může se objevit patologická pohyblivost v místě zlomeniny. Mezi časté projevy se řadí také repitace – zvuk vyvolaný třením úlomků kostí, otok a krevní výron.
Diagnostika je v tomto případě zcela jasná. RTG snímek vždy přesně určí jaká je u vás zlomenina a v jakém rozsahu.
Léčba
Léčba zlomeniny se může řešit jak konzervativně - repozice ( napravení manuální, návrat do správné pozice extenzí), retence (imobilizace, znehybnění např. sádrovým obvazem, sádrofixační dlahou, ortézou, extenzí, náplastí) a následně rehabilitace (obnova funkce cvičením). Tak chirurgicky, kdy je provedena tzv. Osteosyntéza spojení kostních úlomků pomocí cizorodého materiálu (šrouby, dlahy, hřeby, dráty).
U pacientů, které nelze operovat a zlomenina bérce či kotníku je závažná se přistupuje k tzv. Extenzi (jedná se o dlouhodobou repozice kostních úlomků tahem). Dělí se na zevní – náplasťové (u dětí 3-5 let) nebo vnitřní, kde se používá drát, hřeb nebo kovová svorka.
Rehabilitace bérce a kotníku
Rehabilitace je při zlomenině bérce a kotníku velice důležitá a začíná již po operaci, kdy je zapotřebí pacienta polohovat. Provádíme speciální rehabilitaci – obnovení hybnosti kloubů, které byly záměrně znehybněny, obnovení funkcí a posílení atrofované svaloviny. Začátky rehabilitace budou bolestivé a v prvních dnech musí být noha zcela nehybná. Poté nastupují specializovaní fyzioterapeutové, kteří vám ukáží jak cvičit.
Autor: Lucie Kliková DiS.