Zarostlý nehet
Zarostlý nehet je zdravotním problémem, který může na první pohled vypadat zcela nenápadně, avšak je velmi bolestivou a opakovaně se objevující komplikací.
Příznaky
Diagnóza
Příliš široký nehet totiž tlačí na postranní kožní valy, čímž se vytvoří bolestivý otlak, který se může stát vstupní branou infekce, a zanítit se. Pacienti si nejčastěji stěžují na zarostlý nehet na palci u nohy, ale výjimkou není ani zarostlý nehet na jiném prstu nohy nebo na ruce.
Koho trápí zarostlé nehty nejčastěji?
Zarostlé či zarůstající nehty mohou v životě potrápit každého z nás, neboť příčiny tohoto zdravotního problému bývají velmi rozmanité. Poměrně často trápí zarostlý nehet děti a dospívající, ale nevyhýbá se ani dospělým.
Příčiny zarostlých nehtů
Nehty na nohou se správně zastřihují rovně. Pokud tomu tak není, pak je to nejčastější příčina zarostlých nehtů na nohou. Na vině však může být i příliš hluboké zastřihávání do kožních valů, nedostatečné zapilování ostrých okrajů nehtů či jejich nesprávné odstranění, kdy se člověk snaží nedostřižený nehet raději odtrhnout.
Na zarůstání nehtů má velký podíl i nevhodná obuv, jako jsou zejména boty s úzkou špičkou, které vtlačují nehty přímo pod kůži. Mezi další příčiny pak patří úraz či jiné mechanické zranění v okolí nehtů.
Velkou roli však hrají i genetické predispozice, kdy klíčovým může být jejich tvar nebo směr jejich růstu. Na tomto problému se však může podílet i celá řada jiných rizikových faktorů, jako je např. nadváha, obezita, různá metabolická onemocnění a hormonální nerovnováha.
Kromě výše uvedených příčin existuje i velmi vzácná vrozená forma zarůstání nehtů. Opakující se záněty nehtových lůžek mohou představovat i některé geneticky podmíněné odchylky, jako je např. Turnerův syndrom. Pro dívky s Turnerovým syndromem jsou charakteristické tzv. miskovité nehty, jenž rády zarůstají, a pak kolem nich vznikají převážně v prvních letech života záněty.
Projevy zarostlých nehtů
1.) Zarostlý nehet se projevuje především bolestí. Na postiženém místě se začne objevovat nepříjemný otok a kůže v okolí nehtu začne být zarudlá. Tyto potíže pak mohou člověka značně omezovat v chůzi nebo v provádění některých činností.
2.) Zarostlý nehet vytvářející silnější tlak na okolní kůži ji dříve nebo později dozajista nějak poraní. Takto narušená kůže se pak stává vstupní branou infekce a v daném místě dojde k vytvoření zánětu, jehož ložisko bývá zduřelé a mimoto je produkován hnisavý sekret. Pokud jsou potíže dlouhodobé, může chronický zánět nehtového lůžka vyvolat trofické změny ploténky daného nehtu.
Diagnostika
Zarostlý nehet lze je většinou rozpoznat již na první pohled a pacienti obvykle také vědí, co za těmito obtížemi obvykle stojí. Pokud tedy zaznamenáte daný problém, je velmi důležité často a důkladně kontrolovat, zda se v postiženém místě nevyskytla infekce, čemuž by nasvědčovala zvýšená bolestivost, zarudnutí kůže, otok a vytékání hnisu.
K lékaři byste se měli dostavit, jakmile zpozorujete známky zánětu, anebo pokud se problémy se zarostlým nehtem neustále vrací. Lékaři většinou nemají s určením příčiny těchto komplikací žádný problém. Včasná diagnostika může totiž pomoci předejít obtížnější léčbě. Ideální je konzultace potíží se zarostlým nehtem buď s podiatrem, kožním lékařem či rovnou s chirurgem.
Léčba
Podchytí-li se potíže již v počátečních fázích, pak většinou postačí návštěva zkušené pedikérky, která nehty ošetří, čímž zabrání dalšímu zarůstání.
Pokud jde o jiné způsoby léčby zarostlého nehtu, tak v prvních stádiích mohou pomoci zklidňující řepíkové a hypermanganové koupele. Jestliže si však se zarostlým nehtem na noze nevíte rady, zkuste navštívit podiatra, což je lékař specializující se právě na zdraví nohou, a který může doporučit různá rovnátka na nehty, díky kterým pocítíte okamžitou úlevu.
Díky těmto nehtovým rovnátkům by se měl celý nehtový aparát postupně změnit. Fungují totiž na téměř stejném principu jako rovnátka na zuby. Tato metoda terapie trvá sice delší dobu, ale společně se správnou péčí o zarostlý nehet a jeho okolí většinou dochází k úplnému vyléčení.
Kromě výše zmíněných léčebných způsobů může lékař doporučit i vhodné léky. Jsou to hlavně antibiotické masti na zarostlý nehet (Framykoin, Infadolan či Betadine). V případě vzniku zánětu je doporučována mast s názvem Ichtoxyl, a pokud vás trápí silné bolesti, můžete využít i volně prodejné léky obsahující paracetamol nebo ibuprofen.
Pokud problém trvá delší dobu a nelepší se, nebo je již v pokročilém stádiu, které se nedá vyléčit výše zmíněnými metodami, pak musí být zarostlý nehet často řešen chirurgicky. V takovém případě odstraní lékař celý postižený nehet nebo jen jeho část v místním znecitlivění. Jsou-li však na vině genetické predispozice, může příliš široké nehty nebo jen jejich specifický tvar upravit operace laserem.
Prevence
Pokud se chcete touto problému vyhnout, stříhejte nehet na noze do roviny (nikoliv do obloučku). Nesnažte se je příliš zkrátit a jejich ostré hrany vždy správně zapilujte, aby se neporanila kůže a aby nedošlo k dalším zbytečným komplikacím.
Kromě toho se vyhýbejte nošení nepadnoucí a příliš těsné obuvi. Spíše si vybírejte obuv s širší a pevnou špičkou z různých prodyšných materiálů. Všechnu obuv pravidelně dezinfikujte, abyste jste zabránili vzniku plísní. Doma je nejlepší chodit naboso.
Autor: Lenka Klabochová