Výhřez meziobratlové ploténky
Výhřez (prolaps) meziobratlové ploténky je onemocnění páteře, které vzniká její postupnou degenerací. Následkem tohoto poškození dochází k výskytu trhlin a úniku vnitřní hmoty meziobratlové ploténky. Nervový kořen je tak utlačován a způsobuje ostrou bolest. Výhřez nejčastěji postihuje bederní část, nejvíce poté úsek mezi posledním bederním obratlem (L5) a prvním křížovým (S1). Riziko vzniku výhřezu stoupá společně se vzrůstajícím věkem. Stářím se ploténky opotřebovávají a stávají se zranitelnějšími.
Další názvy: prolaps
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Příznaky
Výhřez provází bolest zad, která po několika dnech začíná vystřelovat až do končetiny. Bolest se zhoršuje při prudkých pohybech. Je snížena činnost reflexů a narušena motorika a citlivost. Nemocný pociťuje mravenčení. Rozvíjí se takzvaný vertebrální syndrom, při němž je omezena pohyblivost a dochází k blokádám. Jak nemoc postupuje, může dojít i k poruchám svěračů močového měchýře a konečníku.
Léčba
Lékař pacientovi předepíše léky z řady myorelaxancia, které poskytují úlevu od křečových stavů. Dále se používají analgetika proti bolesti a antiflogistika proti zánětu. Doma na místo bolesti můžeme pokládat teplé obklady, snažíme se vyhýbat příliš dlouhému sezení. Při vážnějším průběhu onemocnění se přistupuje k chirurgickému řešení, kdy je odstraněna celá ploténka nebo její část. Důraz v léčbě výhřezu je kladen také na rehabilitace.
Prevence
Výhřezu meziobratlové ploténky můžeme zabránit častým pohybem a cvičením. To platí především u lidí se sedavým zaměstnáním.
Autor: Simona Knotková