Trichomoniáza
Trichomoniáza je sexuálně přenosné onemocnění, způsobené prvokem bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis), která také vyvolává onemocnění pochvy.
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Trichomoniáza je častější u žen, v reprodukčním věku je jich postiženo asi 20 %. Mnohem náročnější je prokázání T. vaginalis u mužů, u kterých bývá pravděpodobně hlavní příčinou zánětu močové trubice, močového měchýře a prostaty. V některých oblastech je odpovědná až za 5-10 % všech zánětů močové trubice mužů. Většina infikovaných mužů jsou přenašeči nákazy a i když nemají žádné příznaky, své sexuální partnerky nakazit mohou.
Původce
Bičenka poševní je pohyblivý bičíkatý prvok vyskytující se v močopohlavním ústrojí obou pohlaví. Zatímco u žen parazituje zejména v pochvě, u mužských partnerů nakažených žen je příčinou zánětu močové trubice. Jeho výskyt je tzv. endemický, což znamená, že trvale obývá jen určité místo a také je tzv. geopolitní, tedy všeobecně rozšířený. Tento prvok má většinou hruškovitý tvar a na konci těla 4 bičíky, pátým bičíkem je zapuštěný do povrchu buňky.
Příznaky trichomoniázy
U žen se počátek onemocnění projevuje obvykle častým, zelenožlutým páchnoucím poševním výtokem, který je doprovázen bolestivostí a podrážděním hráze, zevních rodidel, a stehen, a také bolestmi při močení a bolestivým pohlavním stykem. Některé ženy mají pouze slabý výtok a po dlouhou dobu jsou nosiči onemocnění bez závažnějších příznaků., i když se tyto potíže mohou občas kdykoliv objevit. Nákaza trichomonádou se často objevuje společně s kapavkou a v těžších případech bývá hráze a zevní rodidla zanícena a s otokem stydkých pysků. Povrch a poševní stěny děložního čípku bývají často v normálu, avšak mohou na nich být tečkované skvrnky stejně jako na jahodách.
Muži většinou nemají příznaky žádné, ale někteří mohou mít dočasně zpěněný či hnisavý výtok z močové trubice, jež je provázený bolestmi při močení a častým nucením na močení většinou časně ráno. Výjimečná komplikace je zánět prostaty a nadvarlete.
Diagnostika
Inkubační doba se pohybuje mezi 4 až 20 dny, průměrně však trvá přibližně týden.
Diagnóza se provádí mikroskopickou analýzou poševního nebo uretrálního stěru, při které je prvok prokázán. Šetrnější metodou vůči pacientovi je kultivační vyšetření.
U žen se dá diagnóza stanovit ihned pomocí mikroskopického vyšetření vzorku poševního sekretu, který byl odebrán ze zadní poševní klenby, kde lze snadno pozorovat mrskavé pohyby bičíků.
U mužů se onemocnění prokazuje vyšetřením moči, mikroskopickým vyšetřením stěru z močové trubice a také jeho kultivace ve vhodné živné půdě.
Léčba
Základem léčby trichomoniády je antibiotikum metronidazol, na které bičenka reaguje velmi citlivě. Stejně jako u jiných sexuálně přenosných nemocí je dalším základem úspěšné léčby terapie všech současných sexuálních partnerů.
Metronidazol vyléčí v jediné dávce až 95 % žen, pokud jsou současně léčeni také jejich sexuální partneři. Jelikož efektivita jediné dávky metronidazolu není u mužů jistá, měli by být muži léčeni po dobu 7 dní. Všichni sexuální partneři by měli být vyšetřeni, léčeni a nemocní by se měli zdržet pohlavního styku, dokud se léčení neukončí.
Metronidazol není vhodný v době těhotenství, i když dle dostupných údajů, není již pro plod nebezpečný po první třetině těhotenství.
Autor: Lenka Klabochová