Syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka je v současnosti docela častý. Příčinou může být porucha běžné tvorby slz, nebo abnormální stavba slz. Také stálé dráždění oka může způsobit poškození povrchu oka.
Příznaky
Týká se části těla
Vyšetření a zákroky
Diagnóza
U těchto kvalitativních a kvantitativních změn slzného filmu pak dochází k patologickým změnám na očním povrchu. Slzy totiž obsahují hlen, olej a vodu, a právě tyto součásti oči zvlhčují, čímž je také chrání a zvlhčují. Syndrom suchého oka postihuje zejména ženy v menopauze, ale může vzniknout v také v jakémkoli věku.
Příčiny vzniku syndromu
Hlavními důvody snížení množství slzného filmu jsou:
- záněty očí
- hormonální nedostatečnost, která se nejčastěji objevuje u žen nad 45-50 let, hlavně z důvodu hormonálních změn souvisejících s menopauzou (nízká hladina estrogenu).
- vrozené vady slzné žlázy, tumory, degenerace související s věkem
- abnormality slzné žlázy
- autoimunitní onemocnění
- různé léky užívané k léčbě chronických onemocnění (perorální léky proti akné, kontraceptiva, perorální léky proti akné, diuretika, betablokátory...) mohou zapříčinit poruchu sekrece zejména vodné složky slzného filmu
Na jeho vzniku se podílejí také podmínky venkovního prostředí:
- suché, prašné a zakouřené prostředí
- vítr, pobyt v přetopených a klimatizovaných místnostech
- nošení kontaktních čoček
- dlouhodobá práce s počítačem
- stres
- občas se toto onemocnění vyskytne i u lidí s různými získanými či vrozenými anomáliemi očních víček
Příznaky a projevy
Nehledě na příčinu vzniku syndromu suchého oka jsou příznaky v podstatě stejné. Prvotními projevy poruchy slzného filmu bývá vysychání očí především po probuzení a svědění. Při pobytu v suchém, zakouřeném prostředí se tyto potíže zhoršují. Mezi nejčastější příznaky patří především pálení, zarudnutí, řezání očí, světloplachost, únava očí, zhoršené vidění a někdy také bolest hlavy. Při neustálém dráždění očí se může vyskytnout zánět spojivky a rohovky. K těmto obtížím se často přidává také přílišné slzení, které je způsobeno pokleslou kvalitou slzného filmu, který oko chrání nedostatečně, vzniká u něj dráždění, což způsobí zvýšenou tvorbu slz.
Vyšetření
Mezi základní vyšetření patří:
Vyšetření na štěrbinové lampě
Při tomto vyšetření lékař zkontroluje přední části oka (pohyb, postavení, vzhled a tvar víček, slzný film na rohovce, slzné ústrojí, rohovku, přední komoru, bělimu, zornici, duhovku a čočku). Vyšetření na štěrbinové lampě je velmi důležité, neboť zjišťuje celkový zdravotní stav očí, respektive rozsah poškození.
Vitální barvení
V důsledku poruchy slzného filmu vznikají na spojivce a rohovce poškozená suchá místa, a tyto změny se vyšetřením na štěrbinové lampě obvykle neodhalí. Lze je ovšem pozorovat za pomoci různých barviv. Nejčastěji se používá bengálská červeň (červené barvivo) a fluorescein (zelené barvivo).
BUT (posuzování stability slzného filmu)
BUT (z angličtiny „Breakup-time" - čas přetrhnutí slzného filmu) je vyšetření, kterým se hodnotí kvalita a stabilita slzného filmu. Po nakapání fluoresceinu musí pacient vydržet s otevřenýma očima a lékař při osvětlení přes modrý filtr pozoruje, za jak dlouhou dobu se slzný film roztrhne. Za nepříznivý čas je považován čas pod 10 vteřin.
Schirmerův test
Tímto testem je posuzováno množství tvorby vodné složky slzného filmu. Lékař vsune pod okraje dolních víček proužky filtračního papírku a po pěti minutách sleduje dobu jejich nasáknutí. Je-li produkce slz v pořádku, zvlhčí se proužky v délce nejméně 15 mm. Menší hodnota je pokládána za nedostatečnou a naznačuje syndrom suchého oka. Více informací: Schirmerův test
Léčba syndromu suchého oka
Léčba syndromu suchého oka je stanovena dle příčiny, která toto onemocnění způsobila. Jestliže se u pacienta jednoznačná příčina najde, je zapotřebí ji odstranit.
- hygiena očních víček
- úprava mikroklimatu
- hormonální substituce
- kontrola zánětu
- odstranění víčkových příčin (meibomitida, blefaritida)
- chirurgickým zákrokem (ektropium, entropium...)
Zároveň musí být zahájena léčba suchého oka, zejména podáváním umělých slz (oční kapky), jež oči regenerují a hydratují. Cílem je vytvoření stabilního a rovnoměrného slzného filmu na povrchu oka a zvýšení jeho kontaktního času s rohovkou.
Autor: Lenka Klabochová