Struma
Strumou označujeme jakékoli zvětšení štítné žlázy bez ohledu na to, zde je provázeno sníženou či zvýšenou funkcí a produkcí hormonů.
Latinsky: struma
Další názvy: Zvětšená štítná žláza, Hypertrofie štítné žlázy, difúzní struma, vole
Příznaky
Týká se části těla
Strumy můžeme dělit dle jejich funkce:
- Struma s normální funkcí štítné žlázy ‒ eufunkční
- Struma se zvýšenou funkcí štítné žlázy ‒ hyperfunkční
- Struma se sníženou funkcí štítné žlázy ‒ hypofunkční
- Ložisková (uzlovitá) struma – zvětšená ložiska.
- Difuzní struma – štítná žláza bývá zvětšená jako celek.
Příznaky strumy
Zvětšení štítné žlázy ‒ může být patrné již pohledem, či až palpačně, nebo dokonce pouze ultrazvukem, když se šíří za hrudní kost. Zvětšená štítná žláza může utlačovat okolní struktury ‒ cévy, nervy, dýchací cesty. Dostavují se tedy poruchy polykání, bolesti v krku, dušnost, chrapot. V případě změněné funkce štítné žlázy se příznaky odvíjí od množství produkovaných hormonů; hypo-, hyperfunkce.
Diagnostika
Fyzikální vyšetření sestává z palpace na krku, laboratorně se provádí vyšetření hladin hormonů štítné žlázy a hypofýzy. Zobrazovací metody k zachycení strumy je hlavně ultrazvuk. V případě nutnosti objasnit původ, složení uzlu tvořícího strumu se provádí cílená aspirační biopsie tenkou jehlou od ultrazvukové kontroly (FNAB).
Léčba strumy
Struma se léčí dle příčin jejího vzniku, produkce hormonů a útlaku ostatních tkání. V případě strumy vzniklé z nedostatku jodu postačí doplnit deficit tohoto minerálu. V případě, že za strumou stojí zhoubný nádor, je indikován k odstranění. Stejně tak je operace prováděna, pokud struma utlačuje okolní tkáně. Může se jednat o odstranění celé štítné žlázy (strumektomie) či jen jejího laloku. Při nedostatečné funkci štítné žlázy jsou podávány uměle vyrobené hormony, a naopak u zvýšené funkce je snaha tvorbu hormonů blokovat.
Autor: Drahomíra Holmannová