Střevní chřipka

Střevní chřipka, známá též jako gastroenteritida, je akutní zánět trávicího ústrojí, který postihuje žaludek a tenké střevo. Může být virového či bakteriálního původu a je typická svým krátkým průběhem, kdy zpravidla trvá nejvýše tři dny. Inkubační doba choroby se pohybuje od několika hodin až po pět dnů.

Střevní chřipka

Příčin, které střevní chřipku způsobují, je několik. V první řadě se jedná o kontakt s infikovanou potravinou či nápojem, kdy například jíme stejným příborem jako již nemocná osoba, nebo pijeme se stejné sklenice. Dále se jedná o nedostatečnou hygienu. Neumýváme si dostatečně ruce (zejména po odchodu z toalety nebo například po pobytu v prostředcích hromadné dopravy) a jíme špatně omyté potraviny. Střevní chřipku může dále spustit zkažené jídlo. Určité formy se přenáší také vzduchem.

Vzhledem k podobnosti symptomů bývá střevní chřipka často zaměňována se salmonelózou, dietní chybou, kdy například sníme dvě navzájem se netolerující potraviny, nebo otravou jídlem.

Příznaky střevní chřipky

Základním příznakem je bolest břicha a od toho se odvíjející výskyt průjmů a zvracení. Nutkání na záchod se opakuje i několikrát za sebou, stolice je řídká. Stejně tak dochází k častému zvracení. Objevuje se zvýšená teplota, nemocný je oslabený a dehydratovaný. Přidávají se také další typické chřipkové symptomy jako bolest kloubů a svalů.

Léčba

Léčba střevní chřipky se odvíjí od druhu nákazy. Jedná-li se o virové onemocnění, mnohdy postačí pouze dieta. Tu dodržujeme následujícím způsobem: První den, kdy je průběh nemoci nejzávažnější, se jídlu vyhýbáme úplně a pouze doplňujeme tekutiny. Na druhý den se příznaky zpravidla už zmírňují a můžeme tedy do jídelníčku zařadit suché pečivo, rýži, dušenou mrkev či suchary a celozrnné výrobky. Dále se postupně vracíme k běžné stravě a po prvních třech dnech přidáváme nemastná, příliš moc neupravená jídla, která trávicí trakt vzpamatovávající se po nemoci moc nezatíží a nepodráždí.

U bakteriálního původu chřipky držíme také dietu a navíc podáváme živočišné uhlí a léky na zmírnění a posléze úplné zastavení průjmu, jakými je například Endiaron. U závažnějších stavů je třeba nasadit i léčbu antibiotiky. Pro zlepšení funkce střevní mikroflóry se užívají laktobacily. Jelikož se zvracením a průjmy je z těla odváděno také velké množství tekutin, nezapomínáme je důkladně doplňovat. Nejvhodnější je studený černý čaj nebo minerální voda, které pijeme po troškách. Při vysokých teplotách snižujeme teplotu. Doporučuje se například Paralen, který tolik nedráždí sliznici žaludku.

Střevní chřipka působí závažné komplikace u nejmenších a starých lidí. Hlavně u kojenců je nutné přivolat záchrannou službu, nebo je do nemocnice co nejdříve dopravit. Vzniklá dehydratace malé dítě vážně ohrožuje na životě.

Prevence

Základem je omezit kontakt s již infikovanými lidmi. Dodržujeme hygienické zásady, umýváme se po každé návštěvě toalety, riziková jsou také místa s velkou frekvencí lidí, možných nemocných. Žijeme-li s infikovaným pod jednou střechu, po dobu jeho nemoci s ním nesdílíme ručníky a osušky. Před každou konzumací jídla si taky nezapomínáme umýt ruce, při vaření pracujeme s řádně omytými surovinami. Přesvědčujeme se, že jídlo, které se chystáme sníst, není zkažené nebo jiným způsobem závadné. Průběžně během celého roku posilujeme imunitu organismu.

Autor: Simona Knotková