Spermatokéla
Spermatokéla je benigní nebolestivý cystický útvar naplněný spermatickou tekutinou, která může obsahovat i spermie (odtud i její název).
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Spermatokéla se vyskytuje pouze u mužů všech věkových kategorií, protože vzniká v oblasti varlete či nadvarlete v důsledku nahromadění spermatu v kanálcích nadvarlete. Tato cysta mívá obvykle velikost 1 cm, avšak některé mohou být i podstatně větší, což může způsobovat pocit tíhy a tlaku v šourku, překážet v pohybu, při sportu apod.
Projevy spermatokély
Při zcela normální funkci spermie sestupují a z těla odcházejí při ejakulaci. Pokud však nepostupují dále, hromadí se v nadvarleti a způsobují problémy - cysty, kterých může vzniknout i několik.
Spermatokéla bývá nejčastěji odhalena náhodně, a to buď při samovyšetření varlat samotným pacientem anebo lékařem provádějícím fyzikální vyšetření. Pohmatem se obvykle zjistí hladká, elastická, nebolestivá a od varlete ohraničená bulka. Spermatokéla většinou nevyvolává vůbec žádné potíže, ale v některých případech může pacient pociťovat nepohodlí nebo tlakové bolesti v šourku.
Při nahmatání jakékoliv bulky v šourku je vhodné navštívit urologa, který dokáže ultrazvukovým vyšetřením odlišit pouhé zduření od zánětlivého či nádorového onemocnění a tím potvrdí i správnou diagnózu problému.
Diagnostika
Základ diagnostiky spočívá v anamnéze. Lékař se pacienta zeptá na délku trvání problému a na to, zda útvar vznikl v souvislosti se zánětem či traumatem. Skrotum (šourek) se následně vyšetří palpačně vestoje i vleže. V případě nálezu nějakého hmatatelného útvaru, se k potvrzení spermatokély použije ultrazvukové vyšetření.
Pro rakovinový (tumorózní) nález je typická větší tvrdost varlete, ale pokud je nalezený útvar elastický, o to více je pravděpodobnější, že se jedná právě o spermatokélu.
Možné komplikace
I když spermatokéla není obvykle žádným vážným zdravotním problémem, existují i tak některé potenciální komplikace související s tímto onemocněním. Zvětšená cysta může být také patrná v asymetrii nebo otoku šourku, kde může dojít ke vzniku infekce.
Léčba
Jestliže spermatokéla nezpůsobuje žádné obtíže, stačí ji jen sledovat a neprovádět žádnou operační léčbu. Pokud však spermatokéla pacienta již obtěžuje a činí mu dyskomfort a bolest šourku nebo pro něj představuje nějaký estetický problém, pak lze spermatokélu chirurgicky odstranit z malého řezu na šourku. Spermatokéla však může obsahovat i vitální spermie, tak se nedoporučuje žádná léčba operační cestou (její odstranění) u mladých bezdětných mužů, neboť v případě poruchy plodnosti může být zdrojem spermií k asistované reprodukci.
Autor: Lenka Klabochová