Škrkavka dětská

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) je parazit patřící do rodiny hlístic. Je jedním z nejčastějších parazitů a způsobuje nemoc zvanou askarióza.

škrkavka

Latinsky: Ascaris lumbricoides, Ascariasis

Další názvy: askaridóza, škrkavka, nákaza škrkavkou

Příznaky

vykašlávání hlenu

Diagnóza

Škrkavky mají složitý životní cyklus. Nejprve se oplozená vajíčka dostanou společně s trusem z hostitele. Ve vajíčku se vyvíjí larva, tím se stává vajíčko infekční. Toto je pozřeno nejčastěji kontaminovanou vodou či potravinami člověkem a larva se dostává do žaludku, následně do krevního oběhu a plic, ale i do jiných orgánů – mozku, ledvin, oka. Společně s vykašlávaným hledem pak bývá opět spolknuta a vrací se zpět do žaludku a odtud pak již téměř dospělá do střevního traktu. Škrkavky se dožívají 1 až 2 let a měří 10-30 cm.

Příznaky škrkavky

Příznaky jsou dány stádiem a také množstvím červů. Se škrkavkou v plicích se pojí zvýšená teplota, kašel s vykašláváním hlenu, kde mohou být i stopy krve. Bývá přítomna bolest na hrudi. Na RTG jsou patrná zánětlivá ložiska.

Pokud jsou škrkavky v trávicím ústrojí, projevuje se infekce ztrátou chuti k jídlu, bolestmi břicha, zvracením. Někdy mohou škrkavky i ucpat střevo a je nutné tento stav řešit chirurgicky. Krom toho mohou vycestovat např. do slinivky, žlučovodů, jater, kde mohou způsobit záněty či cysty a abscesy, ucpání vývodů atd. Vážnou komplikací je také ruptura střeva.

Pokud se dostanou škrkavky do mízovodů jsou roznášeny do mízních uzlin, které mohou být zvětšené, dostávají se i do nosních dutin, středního ucha, oka aj. vyvolávají chronické záněty sliznic, poruchy rovnováhy a vidění. Pokud je v mozku může vyvolávat epileptické záchvaty či poruchy vědomí.

Diagnóza

V krevním obraze je výrazné zvýšení eozinofilů, při infiltraci plic jsou na RTG snímku patrná ložiska u škrkavkové infekce ve střevě může být přínosné ultrazvukové vyšetření. U jiných lokalizací – mozek, je vhodné např. CT či MRI. Patogen se pak potvrdí např. ze stolice, kde se mohou objevit vajíčka či dospělí jedinec.

Léčba

Proti škrkavkám se podávají antiparazitiky např. mebendazol. Jsou podávány jednorázově, ale vhodné je též zvážit opakování kůry po 2-3 týdnech, aby se vyhubily i možní přeživší parazité.

Prevence

Mytí s rukou, potravin, důkladné tepelné zpracování stravy. Důležité je též odčervit domácí zvířata.

Autor: Drahomíra Holmannová