Schistosomóza

Schistosomóza (lat. schistosomiasis) je infekční parazitární onemocnění vyvolané krevními motolicemi rodu Schistosoma (krevnička) které žijí až 35 let a řadí se mezi medicínsky nejvýznamnější rody motolic.

Krevnička močová (Schistosoma haematobium)

Latinsky: schistosomiasis

Další názvy: schistosomiáza, bilharzióza

Příznaky

noční pocení postižení jater postižení kůže postižení plic

Týká se části těla

Diagnóza

Tento druh motolic se vyskytuje v cévách případně i v žilách. Odtud také název „krevní motolice“. Jejich typickým mezihostitelem jsou vodní plži a hlavním hostitelem i rezervoárem je člověk.  

Na toto onemocnění zemře každoročně více než 200 tisíc lidí, přičemž nejčastější příčinou bývá vývoj plicní hypertenze.

Životní cyklus

Schistosomy jsou parazité, kteří jsou u nás známy pod názvem krevničky (viz výše). Jejich vajíčka jsou přenášena vodou, kde se vylíhnou larvy, které mohou nakazit některé vodní plže. V nich se pak vyvinou do zralejších forem, které tělo plže po určité době opouštějí a mohou infikovat různé savce včetně člověka.

Proniknutí do těla člověka probíhá obvykle přes kůži, když plave nebo se pouze brodí v kontaminované vodě, jako jsou vodní toky, rybníky, bažiny apod. Po průniku do lidského organismu zůstává parazit nějaký čas pod kůží a poté se krví dostává do plic a následně i do jater a při tomto putování postupně dospívá.

Formy onemocnění

Rozlišujeme tři základní formy nemoci:

  1. Močová schistosomóza
  2. Střevní schistosomóza
  3. Jaterní schistosomóza

Mezi faktory, které ovlivňují závažnost infekce, patří délka trvání příznaků, množství a lokalizace motolic a také stav imunitního systému daného jedince.

Příznaky schistosomózy

Příznaky onemocnění způsobují nejen larvy schistosom, ale i imunitní odpověď na jejich přítomnost.

  • postižení kůže může být znatelné jako drobné ranky a vyrážka,
  • postižení plic může být způsobeno dráždivým suchým kašlem,
  • postižení jater je způsobeno jejich zvětšením,
  • postižení močového měchýře způsobné dlouhodobým drážděním jeho stěny,
  • onemocnění střev způsobené průjmy.
  • zvýšená teploty, 
  • noční pocení,
  • únava.

Diagnostika

V krvi nemocných lidí se nachází zvýšený počet bílých krvinek bojujících proti parazitům. Ve stolici a případně i v moči mohou být nalezena vajíčka. Důležité je i vyšetření moči, ve které bývá  často nalezena krev. Eventuální infekci lze prokázat i sérologicky, kdy se v krvi najdou protilátky proti schistosomám.

Léčba a prevence

Léčba nemoci je založena na podávání antiparazitik. V rizikových oblastech je nutné vyhýbat se i krátkodobějšímu kontaktu s kontaminovanou vodou. Jestliže k němu přece jen náhodou dojde, osuší se kůže rychle ručníkem.

Riziko nákazy může jedinec snížit tím, že se vyhne přímému kontaktu s kontaminovanou vodou. Státy, jenž  mají se schistosomózou problémy, musí udělat vše pro to, aby byla zajištěna kvalitní pitná a užitková voda. Uplatňují se i programy hromadného hubení vodních plžů, jenž jsou významným rezervoárem parazita.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat