Revmatoidní artritida prstních kloubů

Revmatoidní artritida se řadí mezi autoimunitní onemocnění. Příčina není zcela známá, nejspíše vzniká při kontaktu se streptokokem. Co se děje v kloubu postiženém revmatoidní artritidou?

Prstní klouby postižené revmatoidní artritidou

Latinsky: arthritis rheumatica

Další názvy: zánět kloubu, artritis, infekční zánět kloubu, revmatoidní artritida, revma, revmatická artritida, dnavá artritida, dna,

Příznaky

poruchy hybnosti kloubů

Týká se části těla

Diagnóza

V revmatoidním kloubu se nahromadí zánětlivé buňky, chrupavka se degeneruje, zhrubne a postupně na ní vznikají praskliny (ulcerace), odlupuje se a poškozuje se pod ní kost. Vzniká podráždění kloubu a výrůstky (osteofity), které hrozně bolí. Deformity kloubů (ankylózy) jsou poté trvalé a brání v pohybu daného kloubu. Kloub se různě křivý a pohyb může být omezen až na minimum.

Příznaky revmatoidní artritidy

Jsou velice pozvolné, nejprve jsou postihnuté malé klouby (na rukou a nohou). Postižení je symetrické (obě ruce,obě nohy):

  • ranní ztuhlost kloubů,
  • zhoršení potíží při prostydnutí →teplé obklady,
  • šíří se postupně, z malých kloubů na velké,
  • pod kůží kloubů můžeme nahmatat uzlíky (revmatoidní uzly)
  • poté klouby zduří, vzniknou deformity kloubů (ankylózy) → celková únava, noční pocení, úbytek hmotnosti

Pokud tyto příznaky pociťujete, určitě si zajděte k obvodnímu lékaři. Ten vám odebere krev na biochemické vyšetření, kde se zjistí, zda máte v krvi revmatoidní faktor. Poté vás lékař odešle na RTG vyšetření.

Léčba

Léčba se zahajuje okamžitě, podávají se nesteroidní antirevmatika (Diclofenak, Meloxicam, Naproxen), která se uvolňují postupně po celý den. Dále se aplikují kortikoidové masti (Prednison), dále se píchají injekce se soli zlata a nyní je také novinkou biologická léčba, která má velice kladné dopady, ale pro každého nemusí být efektivní a je velmi drahá. Do organismu se vpraví látka, která si najde cestu jak napravit špatnou funkci toho nemocného kloubu.

Velice důležitou částí celé léčby je rehabilitace. Cvičení zabraňuje vzniku deformitů a pohyb se může částečně zlepšit. Člověk by si měl mezi prsty dávat různé dlahy, pytlíky s pískem a další pomůcky, které zabraňují zakřivení a bolesti.

Při postižení větších kloubů lze chrupavku nahradit. Malé klouby se vyměňují jen velmi málo.

Prevence

Vyšší riziko vzniku revmatoidní artritidy vzniká u žen středního věku. Nejčastěji jsou postižené klouby na rukou a kotník. Účinná prevence zatím není známá. Člověk by měl dbát na správnou životosprávu a na optimální váhu, nadměrná hmotnost zatěžuje klouby. Při streptokokové angíně, by měl člověk dobrat antibiotika a zcela se vyléčit, nepřecházet nemoc.

Autor: Lucie Kliková