Pottova nemoc
Pottova nemoc (lat. morbus Potti) je chronická epidurální tuberkulózní infekce spojená se zánětem obratlů (tzv. spondylitida obratlových těl).
Latinsky: morbus Potti
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Tato nejčastější forma kostní tuberkulózy postihuje výhradně páteř a to obvykle dolní hrudní obratle. V běžném životě se s ní u nás v ČR prakticky vůbec nesetkáme. Tuberkulózu si většina z nás představuje jako plicní onemocnění, avšak ve skutečnosti může postihnout téměř všechny tkáně.
Pottova nemoc postihuje cca 1% nemocných tuberkulózou, ale velké riziko vzniku onemocnění existuje také u imunodeficitních pacientů, což jsou jedinci s oslabenou imunitou, u nemocných diabetem a u starších osob.
Příčiny Pottovy nemoci
Původcem zánětu je bakterie rodu mycobacterium tuberculosis, která je rovněž původcem plicní formy tuberkulózy. Poprvé ji objevil a popsal roku 1882 Robert Koch, který za tento významný objev dostal Nobelovu cenu, a proto je tato bakterie nazývána jako Kochův bacil. Tento druh bakterie napadá jednotlivé obratle, které se postupně stávají nestabilními a dojde-li k postižení dvou přilehlých obratlů tak se tato páteřní oblast zhroutí a mícha může začít být utlačována. Tomuto úkazu se říká míšní komprese.
Projevy
Nejčastěji se Pottova nemoc projevuje následujícími příznaky:
- vznik tuberkulózních abscesů kolem hrudní páteře,
- bolesti zad,
- patologické změny v obratlích,
- poškození míchy,
- omezení hybnosti,
- poruchy citlivosti trupu a dolních končetin,
- vznik hrbu,
- zvýšená teplota,
- únava.
Diagnostika
Poškození obratlů může být odhaleno pomocí rentgenového vyšetření, avšak mnohem lepší je provedení CT vyšetření nebo magnetické rezonance daného úseku páteře. Na tomto vyšetření páteře budou znát její deformity a u nemocného bude pozitivní i výsledek kožního tuberkulinového testu a tzv. Quantiferon testu.
Léčba
U Pottovy nemoci je velmi důležité zahájit léčbu co nejdříve a zamezit tak trvalým deformacím páteře. Základ léčby spočívá v podávání kombinace náležitých antituberkulotik, což jsou léky, které dokážou mykobakterie zabíjet. Léčba je však dlouhodobá, mnohdy trvá 6-9 měsíců a kromě toho je zapotřebí zabránit kolapsu obratlů pomocí nejrůznějších stabilizačních límců a nástavců. V některých případech musí být provedeny i chirurgické zákroky, jejichž cílem je odstranění odumřelé tkáně a abscesů a zabránit tak závažnému poškození míchy.
Komplikace Pottovy nemoci
Velkou komplikací Pottovy nemoci je paralýza dolních končetin způsobená útlakem míchy. Bez vhodné léčby mohou lidé trpící pokročilou Pottovou chorobou časem ochrnout na obě dvě nohy.
Autor: Lenka Klabochová