Osteoporóza
Osteoporóza je onemocnění projevující se řídnutím kostní tkáně, což je dáno hlavně úbytkem mineralizace kostí. Kosti se stávají křehké a snáze lomivé.
Latinsky: Osteoporosis
Další názvy: řídnutí kostí, postmenopauzální osteoporóza, senilní osteoporóza, tichý zloděj, tichá epidemie 21.století
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Příčiny a rizikové faktory
- Vyšší věk, který je spojený se změnami metabolismu minerálů
- Nedostatečný příjem vápníku
- Nedostatek vitamínu D
- Snížení hladiny estrogenů u žen ‒ menopauza
- Další hormonální poruchy ‒ zvýšená činnost štítné žlázy, vyšší hladina kortikoidů, poruchy funkce příštítných tělísek.
- Dlouhodobá imobilizace či nedostatek pohybu
- Chronická onemocnění jater
- Cukrovka
- Nádorová onemocnění
- Ledvinné selhávání
- Zhoršené vstřebávání minerálů ze stravy
- Kouření
- Dlouhodobější konzumace alkoholu aj.
Příznaky osteoporózy
Nemoc se může poprvé projevit až patologickou zlomeninou, tj. takovou, která vznikne i po malém inzultu. Často to bývají loketní kosti, krček kosti stehenní (femuru), žebra, obratle aj. Dalšími patřícími k osteoporóze jsou např. bolesti kostí a kloubů, hlavně pak bolesti v zádech, bolesti při chůzi, sezení, snížení tělesné výšky.
Diagnostika
Osteoporózu je možné potvrdit vyšetřením zvaným osteodenzitometrie. Při denzitometrii dojde k ozáření kosti speciálním rentgenem, který má velmi malou intenzitu záření. Kosti, které se ozařují, jsou předloketní, obratle a kost stehenní. Snímky pak vyhodnocuje počítač, udává tzv. T a Z skóre, a určuje dle množství absorbovaného záření hustotu kostní hmoty. Ultrasonodenzitomentrie k potvrzení osteoporózy využívá ultrazvuk a měří se nejčastěji kostní denzita (hustota) na kosti patní. Další metodou je i QCT – kvantitativní počítačová tomografie. Z laboratorních ukazatelů pojících se s osteoporózou se hodnotí např. z moči degradační produkty kolagenu, kalciurie (odpad vápníku do moči), dále pak z krve hodnoty alkalické fosfatázy, která ukazuje na novotvorbu kostí a kyselé fosfatázy, která je ukazatelem resorpce kostí, hodnotí se i osteokalcin, což je kostní protein produkovaný kostními buňkami ‒ osteoblasty. Doplňkově se mohou provést vyšetření hladin hormonů spojených s metabolismem vápníku, hladiny vápníku v krvi, hladina vitamínu D aj.
Léčba
Důležité je odstranit či zaléčit nemoci, které vedou k osteoporóze. Stejně tak je snaha změnit léky, které by mohly osteoporózu způsobovat.
- rehabilitace, pohyb
- zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vápník a vitamín D
- doplňky stravy s vitamínem D a vápníkem
- pro ženy v menopauze jsou vhodná analoga estrogenu, tj. hormonální substituční terapie
- kalcitonin ‒ hormon příštítných tělísek, který snižuje resorpci kostí, podává se na nosní sliznici (nazálně) nebo injekčně.
- bisfosfonáty – syntetické látky blokující resorpci kostí
- anabolické steroidy – deriváty mužských pohlavních hormonů ‒ androgenů, které zvyšují novotvorbu kosti.
- fluoridy – mají za úkol zvýšit tvorbu kostí hlavně v osovém skeletu, tj. v oblasti páteře
- stronciumranelát ‒ snižuje resorpci kostí a zvyšuje tvorbu kostní tkáně
Komplikace
- Zlomeniny kostí
- Poškození těl páteřních obratlů s následným drážděním míšních kořenů a nervů, ale také rozvoj patologického prohnutí páteře i vznik hrbu.
Prevence
Jako velké množství nemocí i osteoporóze je možné předcházet. Důležitý je pohyb, příjem potravin s dostatečným obsahem vápníku a vitamínu D.
Autor: Drahomíra Holmannová