Onchocerkóza
Onchocerkóza neboli říční slepota je infekční parazitární onemocnění vyvolané vlasovcem kožním, což je hlístice rodu Onchocerca volvulus.
Latinsky: onchocerciasis
Další názvy: říční slepota
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Přenašečem nákazy je bodavá muchnička rodu Simulium, která je zároveň mezihostitelem a definitivním hostitelem je pak člověk. Parazitické hlístice jsou přenášeny štípnutím tohoto druhu muchničky, ale je třeba mnoha četných štípnutí, než dojde ke vzniku infekce.Spojitost mezi tímto červem a onemocněním očí poprvé objevi v roce 1915 lékař Rodolfo Robles.
Výskyt onchocerkózy
Onchocerkóza se vyskytuje zejména v tropické Africe a ve Střední a Jižní Americe podél tekoucích řek. V endemické oblasti je infikováno přibližně 18 milionů lidí a z toho mají 4 milióny kožní projevy a 2 milióny trpí vážným poškozením zraku nebo jsou již zcela slepí. V důsledku onchocerkózy oslepne ročně asi 270 000 osob.
Příčina a diagnóza
Onchocerkóza je vyvolána dermatotoxickým působením metabolitů parazita. V kůži a mízních uzlinách jsou přítomny mikrofilárie produkující alergenní metabolity,které vyvolávají v místě jejich působení svědění, zánět a sekundární infekce. V akutní fázi se tato dermatitida projevuje jako drobné svědící pupínky, vřídky až malé kožní pupínky vyplněné hnisem na trupu a horních končetinách. Chronická fáze je zase spojena s depigmentací a lichenizací kůže.
Příznaky
Inkubační doba onchocerkózy je asi 8 měsíců. Klinické příznaky onchocerkózy souvisí hlavně s očima, ale i s kůží a lymfatickými uzlinami.
Mezi nejčastější příznaky patří:
- svědění kůže,
- kopřivkové kožní léze,
- zakalení rohovky,
- zánětlivé změny na cévnatce a sítnici,
- vážné poškození zraku,
- slepota.
Prevence a léčba
Co se týká prevence tohoto onemocnění, tak prozatím žádná vakcína proti tomuto onemocnění neexistuje. Proto je tč.hlavní prevencí ochrana před štípnutím mouchy, kterou může být aplikace repelentu proti hmyzu a patřičné oblečení.
Nakažené osoby jsou léčeny ivermektinem, ale tato léčba se musí opakovat každých 6-12 měsíců po dobu 15-20 let (doba života dospělých červů). Alternativou je pak použití diethylkarbamazinu nebo rovnou chirurgické odstranění nodulů.
Autor: Lenka Klabochová