Makulární díra
Makulární díra je červený okrouhlý otvor v sítnici postihující celou její tloušťku přímo ve střední části makuly (žluté skvrny), což je místo nejostřejšího vidění, díky kterému můžeme například dobře číst.
Latinsky: Macula lutea
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Makulární díra je poměrně časté, zejména jednostranné oční onemocnění. Nejčastěji se vykytuje u žen ve věku 60–70 let, ale vyšší pravděpodobnost vzniku je u lidí, kteří jsou velmi krátkozrací nebo mírně dalekozrací.
Dělení a příčiny vzniku
Toto oční onemocnění dělíme na primární (neboli idiopatickou) makulární díru, jejíž přesná příčina vzniku není dosud ještě zcela známá. Na rozvoj tohoto defektu má nejčastěji vliv tzv. vitreomakulární trakce, což je vtahování adherujícího (přiléhajícího) sklivce za střed makuly a jeho zhoršené odlučování od tohoto místa.
Makulární díry dělíme i na druhotné neboli sekundární, které vznikají v důsledku jiného očního onemocnění, jako jsou např. diabetické retinopatie, nitrooční záněty, vysoké myopie aj. Někdy může být makulární díra způsobena poraněním oka, odchlípením sítnice nebo makulárním edémem, což je akumulace tekutiny v oblasti makuly.
Příznaky makulární díry
Jestliže se u vás makulární díra objevila, pak si jistě všimnete, že vidíte rozmazaně nebo že rovné čáry vypadají zvlněně. Můžete mít i problémy se čtením malých písmen a později se u vás může objevit i černá skvrna v centru zorného pole. Příznaky nejsou bolestivé, ale pokud není makulární díra léčena, může se začít černá skvrna časem zvětšovat. Můžete také pozorovat změněné tvary předmětů – metamorfopsie.
V pozdějších stádiích tohoto onemocnění dochází k výraznému zhoršení vidění do dálky, nemožnosti rozpoznat obličeje nebo k centrálnímu výpadku zorného pole.
Jestli trpíte tímto onemocněním můžete zjistit pomocí Amslerovy mřížky. Tato zkouška spočívá v tom, že si vezmete obyčejný kostičkovaný papír a v jeho středu uděláte černou tečku. Nosíte-li brýle na čtení, podívejte se na papír i s nimi. Nejprve se na obrázek podívejte jedním okem ze vzdálenosti 30 cm a druhé oko si zakryjte a potom vyzkoušejte tento postup také na druhém oku. Při makulární díře uvidíte obrázek zdeformovaný.
Pokud zaznamenáte výše uvedené příznaky a jiné nepravidelnosti, neváhejte a co nejdříve navštivte svého očního lékaře.
Léčba makulární díry
Základní metodou léčby makulární díry je operace, která se provádí buď v lokální, nebo v celkové anestezii. Při operaci se z oka odstraní část rosolovitého sklivce a nahradí se bublinou plynu. Pak trvá několik týdnů, než se díra působením plynu uzavře. Během rekonvalescence se vidění většinou zhorší - podle některých lidí to vypadá, jako když se chtějí dívat pod vodou, ale po zotavení zaznamená 80 až 90 % lidí jasné zlepšení zraku. Míra zlepšení však velmi závisí na stáří a velikosti makulární díry, a přestože operace zrak nezlepší úplně, je velice pravděpodobné, že zabrání jeho zhoršení v budoucnu.
Autor: Lenka Klabochová