Makulární degenerace
Degenerace, která postihuje oční sítnici, začíná na jednom oku a může se rozšířit do obou. Ztráta vidění je plíživá a v počátečním stavu si toho nemusíte vůbec všimnout.
Další názvy: Degenerace makuly, poškození žluté skvrny oka, VPMD
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Po padesátém roce života je tato degenerace velmi rozšířená, a proto je dobré pravidelně navštěvovat lékaře a zaměřit se na preventivní opatření, která vedou ke zlepšení zraku. Více než 56% lidí starších 65 let mají Makulární degeneraci, výskyt se bude bohužel neustále zvyšovat.
Poškození postihuje žlutou skvrnu, která se nazývá Makula, od toho je odvozen název onemocnění. Toto onemocnění vzniká díky degenerativním změnám spojeným se stárnutím oka. Zásobení oka je ve vyšším věku stále více problematické, a tak se nedostávají živiny do sítnice ani do žluté skvrny a tím vzniká Makulární degenerace. Lékaři toto onemocnění často kvalifikují jako civilizační chorobu, za kterou mohou rizikové faktory, jako je věk, pohlaví, obezita, světlá duhovka, genetické faktory, kouření a špatná životospráva.
Příznaky makulární degenerace
Plíživý efekt tohoto onemocnění je zrádný, nejprve se vám může zdát, že nevidíte dobře za soumraku či v noci, dále se objevují různé rozmazané věci kolem vás, barvy už nejsou tak jasné jako dřív. Celkové zhoršení zraku vás může vyvést v omyl, že se jedná o klasické stárnoucí zhoršení, ale není tomu tak. Při rozšíření onemocnění, budete vidět mlhavě, uprostřed zorného pole budete mít šedou skvrnu, obraz bude rozvlněný a nejasný. Nebudete moci číst, rozeznávat známé tváře a vaše barevné cítění se bude značně omezovat. Pokročilejší stav onemocnění je fatální a vede ke slepotě, tento stav není vratný.
Dvě formy nemoci
- Suchá forma – nemůžete zaostřit na místo před vámi, střed je rozmazaný a periférii vidíte zcela normálně. V pokročilém stádiu vidíte uprostřed vašeho pohledu jen šedou či černou skvrnu.
- Vlhká forma – V časném stádiu vidíte věci zdeformované, rozmazané a ztrácí se vám barevné cítění. Tato forma je vysoce agresivní a postupuje velmi rychle. Můžete vidět zvlněné linie, prohnuté či jinak zdeformované věci.
Léčba makulární degenerace
V současné době je léčba Makulární degenerace velmi záludná a nepodařilo se ještě vynaleznout lék, který by zcela vyléčil tuto nemoc. U vlhké formy je možné díky lékům zmírnit nebo dokonce zastavit degeneraci, ale pokud máte již zrak poškozený, nedá se s tím bohužel nic dělat. Proto je nejlepší preventivně vyhledávat lékařskou pomoc a vyhnout se těmto změnám. Laser a fotodynamická léčba se provádí jen v omezeném množství a jen na určitý typ pacientů.
Dbejte o svůj zrak a po 50. roce života se nechávejte pravidelně kontrolovat lékařem. Správná životospráva vám může zachránit zrak i život.
Autor: Lucie Kliková DiS.