Lepra

Leprou rozumíme chronické infekční onemocnění, které vyvolává bakterie Mycobacterium leprae, kterou objevil mikrobiolog Hansen v roce 1869. Tento typ bakterie napadá periferní nervy, sliznice i pokožku. Nejstarší zmínky o lepře jsou z období 1500 př. n. l., nejstarší tělesné pozůstatky, které vykazují nakažení leprou, pocházejí z 4. tisíciletí př. n. l

projevy lepry na pokožce

Latinsky: lepra

Další názvy: Malomocenství, Hansenova nemoc

Příznaky

krvácení z nosu skvrny na kůži vředy

Diagnóza

Výskyt a přenos lepry

Lepra se nejvíce vyskytuje v Asii a Africe. Trvalý výskyt nemoci je pak také hlášen z Mexika, tichomořských ostrovů aj. Leprou je možné se nakazit přímým kontaktem s nemocným. Je také možný přenos kapénkovou infekcí. Inkubační doba lepry bývá dlouhá. Je to 1‒40 let. To je dáno pomalým množením původce nemoci.

Příznaky lepry

U velké části lidí, kteří přijdou do kontaktu s nákazou, nedojde k propuknutí nemoci, neboť než dojde k dostatečnému pomnožení bakterií, vyvine se obranná imunitní reakce, která bakterie zničí.

Lepra se vyskytuje v několika formách:

  • Tuberkuloidní lepra – významné jsou projevy lepry na kůži. Objevují se velké v počáteční fázi nachově zbarvené skvrny, v nichž se nenacházejí bakterie. Jsou přítomné hlavně na trupu a končetinách, ale postupně mohou splývat do velkých „map“, mohou mít i vystouplý charakter. V místech postižení dochází k vymizení kožní citlivosti, neboť jsou zasaženy i periferní nervy. Povrch těchto lézí může být hladký i vyvýšený ‒ papilomatózní. Může se i odlupovat a kůže nabývá perleťového vzhledu. Vzniklé makuly mohou atrofovat a na jejich místě se objevuje zvýšená pigmentace pokožky.
  • Lepromatózní lepra – Pacienti mívají symetrické kožní uzlíky lepromy. Uzly mají červenou, nažloutlou, fialovou až hnědofialovou barvu. Jsou postiženy i nervové struktury, kůže je pod lepromy necitlivá a dochází k trofickým změnám a znetvoření postižených částí. Navíc je pokožka v oblasti lepromů vlivem zvýšené činnosti mazových žláz mastná a lesklá. Lepromy se mohou vstřebat nebo zvředovatět. Vředy jsou plné mykobakterií. Bakterie se mohou šířit i do vnitřních orgánů, hlavně pak jater, sleziny, nadledvin a mízních uzlin.
  • Přechodná-hraniční forma (lepra borderline) – Tento typ lepry vykazuje známky obou výše zmíněných.

Vyšetření 

Diagnóza se určuje dle příznaků a mikroskopického vyšetření z odebrané tkáně z kožních vředů, nervů. Dále se také vyšetřují hladiny protilátek. Je možné provést též PCR, která odhalí přítomnost bakteriální DNA.

Léčba 

Hlavní součástí léčby na lepru jsou antibiotika. Vhodná je též pohybová terapie, neboť v průběhu leprové infekce dochází k postižení nervových a svalových struktur. Po proběhlé nemoci, jež měla destruktivní charakter, je možné provést plastiku a rekonstruovat odumřelé či znetvořené části, je možné např. transplantovat šlachy.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás také zajímat