Kýla meziobratlové ploténky
Kýla je pro většinu z nás známá jako bolestivá bulka vyskytující se kdekoliv na břišní stěně, především v tříslech. Pokud se neléčí, může se začít zvětšovat, nebo přiskřípnout, protože se do ní vtlačí třeba střevní klička a pak dojde ke skřípnutí.
Příznaky
Týká se části těla
V ten okamžik už jde skutečně do tuhého, neboť otok se ještě zvětší, čímž dochází k intenzívní bolesti, a může vzniknout i zánět s fatálními důsledky. Bohužel existuje také kýla páteře, přesněji řečeno meziobratlové ploténky.
Jak kýla meziobratlové ploténky vzniká
Páteř je složena z obratlů chránících míchu a ty jsou nutné pro držení těla. Mezi jednotlivými obratli jsou něco jako „tlumiče“, nezbytné pro správný bezbolestný pohyb obratlů. Takto fungují meziobratlové ploténky. Pokud páteř příliš zatěžujete, např. při práci, přehnaně sportujete nebo volíte nějakou nevhodnou aktivitu, pak dochází ke značnému stlačení těchto plotének, což může časem způsobit jejich poškození. Jestliže tento problém nezačnete řešit ihned, ploténka vyhřezne do páteřního kanálu, a stejně tak jako u břišní kýly je důsledkem bolestivá boule, která navíc může stlačovat míchu či nervové kořeny.
Stádia kýly meziobratlové ploténky
Začíná to sice nevinně, ale může to skončit až ochrnutím (paralýzou). Kýla meziobratlové ploténky má tři stádia. Zpočátku se povolí vazy - tento stav se nazývá „mírná kýla“, a pokud se nijak neřeší, vazy se poškodí ještě více a dojde k druhému stádiu, které je označováno jako „vybočená kýla“. Při ní zůstane alespoň jedna ploténka mezi dvěma obratli. Třetím a nejzávažnějším stádiem je tzv. „vysunutá kýla“, kdy se vazivo poškodí do té míry, že ploténka pronikne ven z meziobratlí. Důsledkem je podráždění nervů, při kterém se objevují bolesti, které mohou vystřelovat až do nohou. Pokud tyto signály přehlížíte, začnou se bolesti stupňovat a může se stát, že vyústí v trvalé změny pohybového aparátu, či dokonce v paralýzu.
Léčba
Způsob léčby samozřejmě závisí na průběhu kýly pacienta. Jestliže je celý proces podchycen ihned v začátku, začíná se většinou konzervativní léčbou, která je založena na kombinaci klidu na lůžku a na užívání léků k uvolnění svalů a snížení bolesti. V této fázi se také doporučuje užívat pravidelně vysoké dávky vitaminů skupiny B, protože ty nervy v páteřní oblasti vyživují, zrychlují jejich regeneraci a činí je více odolnými. Pokud tento postup nezabere nebo je-li kýla již v pokročilejším stadiu a pacient má bolesti, přistupuje se k operaci. Ale aby byl pacient zase zdravý, je zapotřebí důkladná pooperační rehabilitace.
Prevence
Chcete-li kýle meziobratlové ploténky předejít, musíte na prevenci myslet a problém neřešit teprve až když už se nemůžete bolestí ani hnout. Proto se pravidelně hýbejte (ideální je chůze), opatrně zvedejte těžké předměty, správně stůjte a seďte, udržujte si optimální váhu, páteř nezatěžujte příliš intenzivně, pravidelně, avšak v rozumné míře sportujte, a pořiďte si kvalitní pracovní židli a matraci.
Teď již víte, že také páteř může mít kýlu. Když se budete řídit našimi preventivními doporučeními, snížíte riziko, že někdy potrápí také vás. Ale pokud k ní u vás přece jen dojde, pamatujte si, že je důležité nezavírat před problémem oči, ale začít jej ihned řešit.
Autor: Lenka Klabochová