Kýla
- Brániční kýla
- Břišní kýla
- Pupeční kýla
- Tříselná kýla
- Femorální kýla
- Kýla meziobratlové ploténky
- Kýla močového měchýře
Kýla je oslabení nebo natržení břišních svalů. Stejně jako se duše tlačí přes poškozenou pneumatiku, vnitřní polstrování břicha se tlačí přes oslabenou oblast břišní stěny tak, že vytváří kapsu podobnou malému balónku a může způsobit viditelné vyboulení pod kůží. Tlak tkání přes oslabenou oblast může způsobovat výraznou bolest a obtíže.
Latinsky: Hernia, Cele
Další názvy: pruh, obturatórní hernie
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Vznikají v jakékoli části břišní stěny, ale nejčastěji se vyskytují v tříslech. Přibližně 80% případů operací tvoří kýly v tříslech. Kýla se také může vytvořit v místě předchozí operace.
Typy kýly
Kýlu klasifikujeme podle jejího anatomického uložení.
Brániční kýla
Názývá se hiátová hernie a velmi často se vyskytuje. Nemusí se žádným způsobem projevovat, může způsobovat řadu závažných komplikací. Část žaludku se vyklene do hrudníku skrze oslabenou bránici.
Podrobné informace o brániční kýle
Břišní kýla
Objevuje se na místě předchozího chirurgického zákroku a je známá jako břišní (ventrální) kýla nebo kýla v jizvě. Tyto kýly se mohou objevit týdny, měsíce nebo roky po chirurgickém zákroku a mohou mít různé velikosti od malých až po velmi velké a komplexní. Pokud si myslíte, že máte břišní kýlu, je důležité, abyste navštívili svého lékaře, protože tato kýla se může rozšířit a může být příliš komplikované provést její nápravu.
Pupeční kýla
Tyto kýly se vyskytují v blízkosti pupku, protože tato oblast je přirozeně oslabena cévami pupeční šňůry. Často se vyskytují u novorozenců hned po narození a mohou být řešeny ve věku tří až čtyř let. Nicméně, oblast oslabení přetrvává po celý život a může se kdykoliv později projevit. U dospělých se neřešené pupeční kýly mohou časem progresivně zhoršovat. Občas se vyskytují kvůli břišnímu tlaku způsobeném nadměrnou hmotností, kašlem nebo těhotenstvím.
Další informace o pupeční kýle
Tříselná kýla
Tato kýla nečastěji postihuje muže. Vyskytuje se v části břišní stěny zvané tříselný kanál, do kterého sestupují varlata chlapce před narozením. Tím vzniká přirozený defekt zvaný vnitřní tříselný prstenec, z něhož se může vytvořit kýla v případě, že nedojde k jeho správnému uzavření. Přes tento otvor můžou následně vystupovat střeva a vytvářet tlak na břišní stěnu.
Tříselné kýly se nacházejí v podbřišku v blízkosti nebo v sousedství stydké oblasti. Občas se mohou vyskytnout na obou stranách a pokud se tak stane, mluvíme o oboustranné (dvoustranné) tříselné kýle. Tříselné kýly spolu s femorální kýlou tvoří dva typy tříselné kýly které mohou způsobovat bolest zasahující do horního stehna nebo šourku.
Femorální kýla
Jedná se o typ tříselné kýly, která se často vyskytuje u žen, ale může se vyskytnout iu mužů. Tyto kýly se vyskytují těsně pod shyby třísel a obvykle jsou výsledkem těhotenství a porodu. Oslabení spodní části slabiny umožní střevnímu vaku poklesnout do femorálního kanálu, místa v blízkosti femorální cév, které přenášejí krev z nohou. Tyto kýly se mají tendenci inkarcerovať nebo zaškrtit častěji jak tříselné. Proto, když je už taková kýla diagnostikována, časná náprava je velmi doporučována ještě předtím, než dojde k výše uvedeným komplikacím.
Kýla meziobratlové ploténky
Páteř obsahuje mnoho obratlů, které chrání míchu a jsou podporou pro držení těla. Mezi obratli se nacházejí meziobratlové ploténky. Pokud jsou meziobratlové ploténky stlačeny, vzniká tlak na míchu a nervové kořeny probíhající uvnitř páteřního kanálu.Tento stav vzniká nejčastěji v krční a bederní oblasti.
Nejčastější příznaky kýly meziobratlové ploténky jsou bolest v páteři, znecitlivění, brnění nebo slabost končetin. Lokalizace závisí na poškozené oblasti páteře. Při poškození v oblasti krční páteře bude bolest vyzařovat do ramen a horních končetin, při poškození v oblasti bederní páteře vyzařuje bolest do dolních končetin.
Příčinou vyniku je nejčastěji nadměrná námaha při zvedání těžkých břemen, nebo úraz při sportu.
Kýla je rozdělena do tří fází: „mírnou kýlou“ je označeno pouze počáteční povolení vazů, o „vybočenou kýlu“ jde, pokud již byly poškozeny vazy, ale ploténka zůstala na svém původním místě. „Vysunutá kýla“ znamená, že ploténka se již nenachází mezi dvěma obratli. Výhřez meziobratlové ploténky v bederní části zad je velmi častým jevem způsobeným podrážděním nervů, jež vychází z této oblasti, jako sedací nerv, který postihuje nohy. Nejvíce postiženými pacienty bývají muži v letech od 35 do 50 let.
Další informace o kýle meziobratlové ploténky
Kýla močového měchýře
Ke vzniku dochází ve spodní části močového měchýře, která může přijít do těsného kontaktu s ženskými orgány, a vyvolat močovou inkontinenci.
U kýly močového měchýře je třeba včasného operačního řešení, aby se zabránilo infarzaci stěny měchýře, kdy by byla nutná jeho resekce. Na operačním řešení by se měl podílet chirurg s urologem.
Další informace o kýle močového měchýře
Získané a vrozené kýly
Kýly mohou být klasifikovány podle toho, kdy vzniknou. Osoba se může s kýlou narodit nebo se kýla vyskytne jako důsledek činnosti.
- Získané kýly jsou způsobeny životními situacemi jako jsou porod, přírůstek na hmotnosti a jiné případy svalového napětí.
- Vrozené kýly jsou přítomny při narození a vznikají z důvodu oslabení břišní stěny. Kýly u dětí jsou téměř vždy vrozené.