Kyberchondrie
Časté stanovování diagnóz čtením textů na internetu se tak rozšířilo, že vznikl název kyberchondrie (Cyberchondria). Trpí jí člověk, který na internetu vyhledává přespříliš velké množství informací o zdraví a péči o něj. Kyberchondrie se považuje za určitou formu hypochondrie.
Latinsky: Cyberchondria
Příznaky
Diagnóza
Nejvíce ohroženou skupinou jsou uživatelé internetu, kteří mají sklony k hypochondrii a mají také velmi nízké nebo vůbec žádné povědomí o medicíně a o tom, jak lidský organismus vlastně funguje. Tito uživatelé internetu velice rychle přijmou za svou i zcela nelogickou a nepotvrzenou diagnózu. Takovéto přesvědčení a negativní výsledky lékařských vyšetření mohou vést až k všelijakým psychickým problémům.
Studie kyberchondrie
První studie kyberchondrie byly zveřejněny v listopadu 2008. Výzkumníci Eric Horvitz a Ryen White provedli velkou studii s následnou analýzou. Kyberchondrii definovali jako „nadměrný nárůst zájmu o příznaky všemožných nemocí, který je založen na vyhledávání odkazů na webových stránkách“. Poté analyzovali „surfování“ na webu s cílem zjišťování nejrůznějších potíží a našli poměrně vysoký počet vyhledávání, které se týkalo jak vzácných nemocí, tak i běžných potíží.
Jestli ale máte na nějakou nemoc podezření, měly by vaše kroky rozhodně směřovat k lékaři. O hypochondrii se mluví, když obavy z nemoci trvají déle než šest měsíců i když lékařská vyšetření nic nenalezla. Stejně tak je tomu i u kyberchondrie.
V případě, že vy nebo někdo vám blízký trpí utkvělou představou, že je vážně nemocný a tráví spoustu času neustálým vyhledáváním dalších a dalších informací na internetu, i když lékařské prohlídky opakovaně nic neprokázaly, a naopak potvrdily, že je vše v normě, je na čase začít řešit problém s kyberchondrií.
Léčba
Kyberchondrie se můžete zbavit několika návštěvami psychologa, kdy se většinou používá kognitivně-behaviorální terapie. Jedinec se učí zvládat svůj strach z nemocí a učí se také, jak lze řešit případné příznaky choroby a jak důvěřovat lékařům, jejichž vyšetření několik měsíců neprokázaly žádnou nemoc.
Autor: Lenka Klabochová