Kolika

Kolika se vyznačuje nepříjemnou šokující bolestí v oblasti břišní dutiny. Charakteristická svým nástupem a průběhem celého akutního stavu. Vzniká náhle a bolest může být velmi intenzivní. Například renální kolika může vést až k bezvědomí z bolesti.

kolika

Akutní stav, kdy je nějaký dutý orgán v břišní dutině ucpána a překážku nelze nijak odstranit. Díky tomu, že se hladká svalovina smršťuje a snaží se překážku nějak vypudit, vznikají tyto šokující bolesti.

Kolikovitá bolest

Typický příznak, který je přítomen u všech kolik. Jedná se o prudkou bolest, kterou střídá klidové období. To může být dlouhé několik minut i hodin, záleží na postižení a rozsahu ucpání.

Kolika se může objevit na těchto typických místech

  • Renální kolika – příčinou je zde močový kámen, který blokuje průchodnost moči nejčastěji do močovodů. Bolest se nachází v bederní oblasti, v podbřišku na straně, kde je postižená ledvina. Vystřeluje do třísla.
  • Žlučníková kolika – příčinou je žlučníkový kámen, který je zaklíněný ve žlučovodu. Bolest je pod pravým podžebřím, vystřeluje do zad, do břicha. Může se objevit acholická stolice (světlá) a tmavá moč. Člověk může mít žloutenku.
  • Mechanický ileus – jedná se o jeden typ střevní neprůchodnosti. Pokud je ve střevě nějaká překážka a stolice neodchází, je přítomna kolikovitá bolest a další typické příznaky. Neodchází plyny, břicho je nadmuté a na pohmat bolestivé. Lokace bolesti však není zcela možná (bolí celé břicho). Mechanický ileus je život ohrožující stav, při nesprávném postupu či u špatné diagnostice může dojít ke smrti.

Včasná diagnostika je u všech kolik zcela klíčová. Ve většině případů se tento stav řeší operativně. Podávají se spasmolytika a je nastolen klidový režim.   

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás také zajímat