Koktavost
Velice nepříjemné onemocnění, které je nejenom fyzickým, ale hlavně psychickým hendikepem. Jedná se o poruchu řeči, kdy může postižený opakovat slabiky, slova a nebo zadrhávat. Pomlka mezi slovy může být i velmi patrná a vzniká dojem, že se dotyčný nemůže tzv. Vymáčknout. Odborně se koktavost nazývá balbutismus. Člověk, který trpí koktavostí je duševně naprosto v pořádku. A problém není v přenosu myšlenek do svalů řeči, ale v samotných svalech kde vzniká křeč, která brání správně vyslovit slova.
Latinsky: balbutire
Další názvy: Zadrhávání v řeči, Balbuties
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Příčina zadrhávání řeči
Přesná příčina do dnes není zcela známá. Dá se říci, že jsou zde rizikovým faktorem neuropsychologické faktory a také dědičné vlivy.
Příznaky
Typickými příznaky této nemoci jsou zadrhávání v řeči, opakování slabik či slov a prodlužování písmen. Dalšími příznaky jsou zrychlená řeč, hlasové napětí, různé úlevy od těžkých slov a nebo napětí v hlase.
Léčba koktání
- Při léčbě této nemoci se přihlíží na aktuální stav postiženého, na to zda trpí vývojovou či získanou koktavostí a jak rozsáhlé je postižení.
- Zlepšení psychického stavu
- Nácvik správného dýchání a artikulace
- Snížení koktavosti na minimum, práce se svaly
- Elektroléčba – při těžší formě, balbutik se nahraje a poté se poslouchá, tím zjistí kde má problém
- Medikamenty – tato metoda je dosti sporná. Vedli se rozsáhlé studie na různá farmaka, ale jasný výsledek se nikdy nedostavil
- Psycholog a návštěva centra pro balbutiky
- Nácvik divadla či jiných textů
Pro koktající lidi je největší problém v tom, aby zapadli do kolektivu a nebyli ostatním lidem pro smích. Máte-li takového člověka v okolí snažte se mu pomoct, tím, že na něj nebudete spěchat. Vyslechnete ho a nebudete se mu posmívat. Pokud se s koktavostí sám neléčí navrhněte mu nějaké léčebné zařízení ve vašem okolí (vyhlášené centrum je v Třinci). Dne 22. října je mezinárodní den koktavosti, v tento den se v Brně pořádá akce s workshopy.
Autor: Lucie Kliková