Ječné zrno

Ječné zrno (hordeolum) je akutní zánět mazové žlázky (Zeissovy), která vyúsťuje do folikulu některé z řas. Tyto malé žlázky mají za úkol zvlhčovat řasy a chránit je tak před lomivostí. V případě, že dojde u ucpání vývodu této žlázky, dojde i k zanícení, které můžeme pozorovat jako zarudlou bolestivou bulku na víčku, jež připomíná zrno mladého ječmene. Toto je způsobeno pomnožením bakterií, nejčastěji stafylokoků, v zanícené žlázce a hromaděním mazu, popř. hnisu.

Ječné zrno

Příčiny vzniku

  • Nesprávná či nedostatečná hygiena,
  • nesprávné používání dekorativní kosmetiky a jejího odlíčení,
  • nesprávné zavádění kontaktních čoček a jejich ošetření,
  • dotýkání se oka neomytýma rukama či špinavými předměty,
  • pobývání v prašném a zaprášeném prostředí,
  • oslabení imunitního systému,
  • jiná onemocnění jako cukrovka, růžovka, záněty slzných žláz,
  • nadměrné namáhání očí,
  • nedostatek vitamínů aj.

Příznaky ječného zrna

Nepříjemný pocit a tlak v oku a jeho okolí. Pacient může mít pocit, že mu do oka něco spadlo a že se toho nemůže zbavit ani usilovným mrkáním. K ječnému zrnu také patří bolest celého očního víčka provázená pálením a řezáním oka. V další fázi se objevuje zarudnutí a otok víčka a vytvoření červeného vyklenutí – abscesu s hnisem. Tento se může samovolně provalit nebo je možné jej uvolnit lékařským zákrokem. Nikdy jej sami nevymačkáváme! Ječné zrno se poté začne hojit. Ječné zrno se může celé vstřebat nebo přejde z akutní do tzv. chronické formy. Kdy se vytváří nebolestivý tuhý hrbol v očním víčku. Tento stav není provázen otokem, zarudnutím ani bolestivostí. Pokud toto zrno činí jakékoli obtíže, zhoršené mrkání, převis víčka, a tím i zhoršené vidění, je vhodné uvažovat o chirurgickém odstranění.

Léčba ječného zrna

Jelikož není ječné zrno závažné onemocnění, je možné jej léčit i doma. Je nutné mít dostatek trpělivosti a dovolit ječnému zrnu „dozrát“ a prasknout. Zrání je možné urychlit teplými obklady. V případě intenzivnějšího svědění a bolesti oka či komplikací je lépe se poradit s lékařem, nechat si předepsat antibiotickou oční mast či kapky. V době akutní formy ječného zrna by se neměly používat kontaktní čočky, nanášet make-up aj. aktivity související s dotýkáním se oka.

Běžně trvá 5-7 dní, než dojde k hojení. Pokud se doba léčba a obtíží prodlužuje, je vhodné vyhledat očního lékaře.

Vhodné je též podpoření imunitního systému např. podáváním vitamínů C, B, minerálů, zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny.

Prevence ječného zrna

Pokud si přečteme příčiny vzniku ječného zrna, je jasné, že důležitá je především hygiena. Důležité je dbát na čistotu rukou. Zamezit častému dotýkání očí, jejich protírání atd. krom rukou je důležité věnovat pozornost i čistotě očních pomůcek. Jsou to převážně kontaktní čočky. Je nutné sledovat kvalitu a životnost roztoků, v nichž se čočky po vyjmutí z oka přechovávají. Neměli bychom podceňovat ani pečlivé odličování a celkové omytí obličeje. 

Komplikace

Nejčastější komplikací je rozšíření zánětu – zánět může zasáhnout slzné žlázy, celý okraj očního víčka či očnice. Déle může docházet také k recidivám či dlouhému zrání zrna.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás také zajímat