Hodgkinova nemoc
Rakovinové onemocnění, které lze naštěstí velmi dobře léčit a jako jedno z mála i zcela vyléčit. Onemocnění má velmi dobré léčebné postupy a moderní medicína ví jak jej zvládnout.
Latinsky: Morbus Hodgkin
Další názvy: Hodgkinův lymfom, maligní lymfogranulom
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Hodgkinova nemoc postihuje nejčastěji mladé muže kolem 25 – 35 let věku a také muže nad 55 let věku. Rakovina lymfatických uzlin je velmi častá a postihuje, jak už její označení naznačuje, lymfatické uzliny, slezinu, ale také játra. Lymfatickými uzlinami se Hodgkinova nemoc šíří prakticky do celého těla. Může postihnout kosti, plíce, mozkové pleny, čím dříve se na toto onemocnění přijde, tím je kratší doba léčby a rychlejší návrat do normálního života.
Příčina vzniku nemoci
Příčina není stále známá, ale onemocnění se dělí na 4 základní histopatologické typy:
- nodulárně sklerotický
- bohatý na lymfocyty
- chudý na lymfocyty
- smíšeně buněčný
Příznaky Hodgkinovi nemoci
Prvními příznaky Hodgkinovi nemoci patří zvětšené nebolestivé lymfatické uzliny. Nejčastěji jsou postiženy uzliny na krku, v podpaží a v tříslech. Zpočátku jsou nebolestivé, velmi tvrdé až gumovité, dále se objevuje zvýšená teplota nad 38°C, noční pocení, úbytek váhy, celková únava, dušnost, kašel nebo svědění pokožky. Hodgkinova nemoc se může snadno zaměnit za klasické nachlazení nebo chřipku.
Velice zajímavý je jeden z typických příznaků, jedná se o nesnášenlivost alkoholu. Postižená ledvina po několika minutách po požití alkoholu začne nesnesitelně bolet.
Hodgkinova nemoc se dělí na 4 stádia, v závislosti na tom, kolik uzlin a v jakém rozsahu, je postiženo.
Diagnostika
Při zvětšení uzliny kontaktujte vašeho lékaře, ten by měl odebrat krev a zjistit, zda trpíte jen chřipkou nebo Hodgkinovou nemocí. U poloviny pacientů je při odběru krve zaznamenána zvýšená sedimentace erytrocytů (červených krvinek). Hodgkinova nemoc se šíří z jedné uzliny do druhé, proto je velice důležité při diagnostice co nejdříve zjistit, které uzliny jsou již postiženy a které ne.
Při diagnostice se provede histologické vyšetření postižené uzliny. RTG, CT, ultrazvuk, PET, laboratorní odběr krve, odběr kostní dřeně. Při zjištění, že se jedná o Hodgkinovu nemoc, je zahájená okamžitá léčba.
Léčba Hodgkinova lymfomu
Léčba se dělí na několik etap, kdy záleží na individuálním posouzení. Léčba je nastolena podle toho, kolik uzlin je poškozeno, jaká je velikost nádoru, kam se šíří a jaký je celkový stav nemocného.
- radioterapie
- chemoterapie
- chirurgické odstranění poškozené uzliny
Úplné vyléčení je u pacientů s Hodgkinovým lymfomem až 80 – 90%. Pravidelná kontrola po ukončení léčby je zapotřebí po dobu minimálně 3 let. Kontroly jsou velmi časté a pacient je pravidelně posílán na kontrolní odběry.
Jestliže trpíte NEBOLESTIVÝM zvětšením uzlin, máte ještě jiné příznaky, které jsou výše napsané a spadáte do rizikové skupiny, neprodleně navštivte svého obvodního lékaře. Může se jednat o banalitu, ale také o Hodgkinovu nemoc, která se dá relativně snadno vyléčit, musí se na ní ovšem přijít včas.
Autor: Lucie Kliková, DiS.