Hepatopatie
Pojem hepatopatie se užíval dříve, v případu kdy jaterní testy ukazovaly odchylky od normálu, ale v tehdejší době ještě nebylo možné určité onemocnění rozpoznat. Dnes se termín víceméně už neužívá, protože disponujeme prostředky, které dokážou přesně identifikovat konkrétní diagnózu. Hepatopatií proto souhrnně označujeme skupinu nenádorových onemocnění jater.
Týká se části těla
Diagnóza
Mezi nejčastější nenádorové onemocnění jater patří:
Cirhóza jater
Chronická nemoc jater, při které dochází k uzlovité přestavbě jaterní architektoniky. Způsobena je v největší míře nadužíváním alkoholu. Jako závěrečné stádium nemoci se objevuje také u chronické hepatitidy B a C. Postupně způsobuje krvácení z jícnových varixů, selhání ledvin, selhání jater až smrt.
Více informací o cirhóze jater.
Hepatitida jater
Zánět jater infekčního původu.
- Hepatitida A: Akutní zánět. Takzvaná nemoc špinavých rukou, která se přenáší špatnou hygienou. Při řádné léčbě je prognóza tohoto typu hepatitidy dobrá. V horším případě hrozí nekrózy až selhání jater.
- Hepatitida B: Probíhá buď v akutní nebo chronické formě. Přenos probíhá krevní cestou (nejčastěji při transfúzích nebo použitím cizí injekční stříkačky), ale také slinami a pohlavním stykem. Chránit se proti ní lze očkováním.
- Hepatitida C: Ve většině případů se projevuje jako chronické onemocnění s rizikem propuknutí cirhózy. Cesty přenosu jsou podobné jako u předešlé hepatitidy. Stejně jako u ní se už ale nelze proti nemoci očkovat.
Steatóza jater
Metabolická porucha, při které dochází ke ztučnění jater. Způsobena bývá nadměrným požíváním alkoholu, obezitou, vysokou hladinou cholesterolu nebo například cukrovkou. Neléčená steatóza může opět vést k cirhóze jater až smrti.
Wilsonova choroba
Autozomální (dědičné) metabolické onemocnění, při němž se v organismu hromadí měď. Kromě jater nemoc napadá mozek a oči. Její symptomy mohou být zaměnitelné s příznaky hepatitidy. Komplikací bývá akutní nekróza způsobující smrt.
Autor: Simona Knotková