Genitální bradavice
Genitální bradavice jsou nezhoubné útvary infekčního původu vznikající na genitálu. Vyskytují se u mužů i žen.
Latinsky: condylomata acuminata
Další názvy: genitální kondylomata, kondylomy, venerické bradavice, anální bradavice, anogenitální bradavice
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Původce genitálních bradavic: HPV, human papilloma virus. Virus patří do skupiny DNA virů a je vysoce nakažlivý. Existuje mnoho typů tohoto viru, některé způsobují rakovinu děložního čípku, jiné bradavice na rukou a nohou, např. HPV-LR (low risk, neonkogenní = nerakovinné) 6 a 11kondylomata na genitálu.
Přenos papillomaviru
Tato infekce patří mezi nejnakažlivější sexuálně přenosné choroby. Nakaženou je cca 80% populace. Přenos se děje kontaktem s nakaženou kůží či sliznicí. Nakazit se genitálními bradavicemi je možné i během análního a orálního sexu, ale i použitím infikovaného ručníku aj.
Onemocnět mohou i děti, a to ještě v děloze, kdy papillomavirus prochází placentou, či se může dítě nakazit průchodem porodními cestami.
Příznaky genitálních bradavic
Genitální bradavice vzniknou v místě vstupu infekce. Inkubační době je několik týdnů až měsíců po infikaci. Po té se vytvoří bradavičnaté útvary (bradavice/kondylomata) mající velikost od pár milimetrů do centimetrových rozměrů. Vyskytují se ve shlucích, čímž vytváří vystupující květákovité útvary, které bývají svědivé. Jsou bílé až růžové barvy. Nejčastěji se u žen vyskytují na velkých i malých pyscích, klitorisu, v močové trubici, pochvě, okolo konečníku aj. u mužů pak v oblasti žaludu, v blízkosti ústí močové trubice, na předkožce, šourku a v okolí konečníku. Při pohlavním styku mohou vyvolat bolest i krvácení.
Pokud došlo k nákaze papillomavirem při orálním sexu, mohou se genitální bradavice objevit v hrtanu a na patrových obloucích.
Diagnostika
Genitální bradavice je snadné rozpoznat díky typickému vzhledu. Pro přesné určení se odebírá vzorek z bradavice a vyšetřuje se mikroskopicky, může se provést PCR na přítomnost virové DNA, kdy se stanoví přesný typ papillomaviru.
Léčba genitální bradavice
Boj s genitálními bradavicemi není snadný. I po léčbě se často vracejí, a to asi v 10‒20% případů.
- Chirurgické odstranění genitálních bradavic ‒ excize skalpelem.
- Kryoterapie, při níž je na odstranění kondylomat použit tekutý dusík.
- Léčba laserem, která se provádí v lokální anestezii.
- Farmakologické léčba s využitím krémů, mastí, roztoků účinných látek, na kondylomata se využívá např. krém Imiquimod, sinekatechiny, podofylotoxin aj. dostupné pouze na lékařský předpis.
- Léky modulující imunitní systém např. Isoprinosine.
Prevence infekce lidským papillomavirem
Zcela účinná ochrana před přenosem genitálních bradavic neexistuje. Riziko nákazy lze ale snížit, pokud se vyvarujeme promiskuitnímu chování. Vhodné je dodržovat hygienu po pohlavním styku.
Autor: Drahomíra Holmannová