Fibrom

Fibromy patří mezi nezhoubné nádory. Mají původ v pojivové tkáni, vazivu. Je možné jej najít v jakékoli lokalizaci. Nejtypičtější je lokalizace na kůži. Nejčastěji nepůsobí žádné potíže a jsou tak jen kosmetickým defektem. Jeho maligní, zhoubou formou je fibrosarkom.

Fibrom na kůži

Latinsky: Fibroma

Týká se části těla

Diagnóza

Fibrom je kulatý či válcovitý výrůstek na stopce, který se nejčastěji vyskytuje v podobě přívěsku na kůži.

Pro kožní fibromy je typické, že nebolí, mívají barvu jako kůže v jejich okolí či jsou o něco tmavší. Mohou být velmi malé, ale mohou mít i několik centimetrů. Mohou tak být kosmetickým problémem, ale také vadit např. při oblékání. Často dochází k zaškrcení stopky, což je stav bolestivý, neboť do fibromu přestane přitékat krev. Fibrom se může zanítit a bolet a zánět se může šířit do okolí, nebo fibrom po čase sám odpadne a defekt se zhojí.

Podkožní fibromy vypadají jako tužší boule kryté zdravou pokožkou.

Fibromy na orgánech mohou způsobit mechanické problémy, např. rotaci vaječníků a jejich uskřinutí.

Typy fibromů

  • Dermatofibrom – objevuje se na kůži
  • Angiofibrom – obsahuje krevní cévy
  • Lipofibrom – obsahuje tukovou tkáň
  • Neurofibrom – obsahuje nervovou tkáň

Vznik fibromů

Příčiny vzniku fibromů nejsou známy. Je však pravděpodobné, že vznikají vlivem dlouhodobého mechanického dráždění pokožky, na základě dědičných predispozic…

Diagnostika

Kožní fibromy jsou jasně viditelné, v případě fibromů vnitřních může pomoci s jejich odhalením ultrazvuk. Pro potvrzení diagnózy je nutné provést biopsii.  

Léčba fibromu

Pokud fibrom nepřináší žádné obtíže, není nutné jej řešit. V případě, že je podezření na zhoubný novotvar, je nutné fibrom odstranit a podrobit histologickému vyšetření. Stejně tak v případě, že působí nějaké problémy.

Léčebnými metodami kožních fibromů jsou např.:

  • Elektrokauterizace – fibrom se odstraňuje termodestrukcí pomocí vysokofrekvenčního proudu. Metoda je téměř bezbolestná, nekrvavá, většinou nedochází k vzniku jizvy. Po odstranění vzniká stroupek a místo se do dvou týdnů zhojí.
  • Excize −  vyříznutí a následné sešití vzniklého defektu. Zákrok se provádí v místním znecitlivění. Sešití pak jemnými materiály.

U vnitřních fibromů, které dělají potíže je pak nutný chirurgický zákrok, klasický operační či laparoskopický.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás také zajímat