Ezofagitida
Trápí vás časté pálení žáhy a problémy s polykáním? Může se u vás jednat o zánět jícnu. Nepříjemné onemocnění, které může velmi potrápit.
Další názvy: zánět jícnu, refluxní ezofagitida, korozivní ezofagitida, mykotická ezofagitida, herpetická ezofagitida, Barretův jícen
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Zánět jícnu je charakteristický svým poškozením sliznice, která se může zanítit v důsledku špatné funkce kardie (svěrač), která je přítomna mezi jícnem a žaludkem a drží potravu v žaludku. Žaludeční reflux je velmi nepříjemné onemocnění, při kterém se potrava vrací do jícnu a může zde poškodit sliznici.
Při konzumaci některých potravin se může sliznice poškodit a pokud se k tomu přidá zmiňovaný reflux, může dojít k zánětu. Dále se může zánět objevit kvůli houbě zvané Candida, která se zachytí na sliznici a při snížené obranyschopnosti napáchá mnoho škod.
Příznaky zánětu jícnu
- problémy s polykáním, pocit cizího tělesa v krku
- pálení a bolest jícnu
- teploty a celková slabost
- krvácení do GIT (stolice může být černá – přítomná natrávená krev)
- zvracení krve
- ztráta chuti, chrapot, kašel
Diagnostika může být pro někoho nepříjemná, ale věřte, že komplikace, které mohou nastat jsou daleko horší než endoskopie, která vás při zánětu jícnu čeká. Lékaři vás na zákrok připraví a podají vám léky na zklidnění. Věřte, že jsou zvyklý a dávivý reflex máme všichni.
Léčba ezofagitidy
Léčba je v tomto případě jasná. Lékař vám odebere z krku stěr a podá vám antibiotika, která jsou přímo určená pro váš specifický zánět. Dále je potřeba posílit imunitu, zmírnit bolest a zlepšit životosprávu. Omezení koření, kávy, zákaz kouření, redukce hmotnosti, užívání sody při akutním problémech.
Při nedostatečné nebo podceněné léčbě může dojít ke zúžení jícnu nebo k tzv. Baaretovo jícnu. Toto období je označeno jako prekanceróza a může se velmi rychle zvrtnout k rakovině jícnu. Proto výše zmíněné příznaky nepodceňujte a nezakrývejte potíže se zažíváním a pálení žáhy antacidy a sodou.
Autor: Lucie Kliková,DiS.