Diastáza břišních svalů
Diastáza je lékařská diagnóza, kdy dochází k výraznému, minimálně 2 cm širokému rozestupu přímých břišních svalů, zatímco obvyklý rozestup bývá široký od 0,6 do 2 cm. Tento problém nastává v důsledku oslabení břišní stěny.
Další názvy: rozestup břišních svalů, rozestoupení břišních svalů
Příznaky
Diagnóza
Přímý břišní sval je složen ze dvou pruhů a právě mezi nimi diastáza nebo „pouhý“ rozestup vzniká. Nemusí se však vyskytovat v celé své délce. Nejčastěji vzniká při velkém tlaku dutiny břišní na její vlastní stěnu, tj. během těhotenství, při obezitě, přetížení, špatném držení těla apod. V těhotenství je však rozestup vhodný pro uložení miminka a měl by se samovolně stáhnout do šesti měsíců po porodu.
Jak rozestup zjistit
Zda rozestupem trpíte, můžete zjistit následujícím samovyšetřením:
- Lehněte si na záda a pokrčte nohy. Zvedněte hlavu a ramena a jemně vtiskněte prsty mezi okraje přímého břišního svalu, čímž zjistíte šířku a hloubku celé vzniklé mezery.
- Okraje tohoto břišního svalu vypadají, jako by se oddělily a vystouply nahoru. Dole pak by pak zůstala mezera, do které se dá vložit prst.
- Pokud při nadzvednutí ramen vystoupl jen jeden pruh uprostřed (tzv. stříška), jde o vyboulený vazivový pruh linea alba, který se táhne od mečovitého výběžku hrudní kosti až ke kosti stydké.
Obojí je projevem nesouladu břišních svalů, ačkoliv by všechny měly pracovat stejně. Neměly by vůbec vystupovat nad ostatní a také by neměly uvolnit vazivo s orgány ven.
Potíže spojené s diastázou
- Riziko vzniku kýly patří do rukou lékařů, kteří doporučí ten nejvhodnější postup. Řeší se buď cíleným cvičením, nebo operací.
- Páteř nemá v břiše téměř žádnou oporu, a proto se naklání dopředu, ale i dozadu.
- Dochází k utlačování plotýnek a také celé trávicí ústrojí ztrácí oporu, což je příčinou problémů s trávením a vylučováním.
- Bránice mění svou polohu, a pokud nefunguje tak, jak má, může vzniknout i reflux, neboli pálení žáhy.
- Jestliže správně nefunguje pánevní dno, může se dostavit inkontinence, bolesti bedrech a kříži a taktéž problém s početím.
Jak postupovat pro zacelování rozestupu
- Základem je diagnostika spočívající v určení převažujících příčin, a na ty se pak zaměřit.
- Napětí břišní stěny aktivovat nitrobřišním tlakem a relaxovat pánevní dno.
- Snažit se naučit správnému držení těla jeho vzpřímením, centrací kloubů, nastavením páteře, žeber, pánve, kyčlí, kotníků…
- Dechový stereotyp pomocí dechu aktivovat bránici a pánevní dno.
- Uvolnit zatuhlé oblasti např. dýcháním, protažením, použitím měkkých technik, které optimalizují vlastnosti různých měkkých tkání především pomocí protahování, třením a tlaku.
- Vhodným cvičením posilovat břicho zejména excentricky.
- Mít tělo v pohybu, při kterém jsou zapojeny chodidla, rotace hrudníku a pánve.
Správné pohybové návyky je nutné přenést i do běžného dne!
Autor: Lenka Klabochová