Diabetická retinopatie
Diabetická retinopatie je závažné nezánětlivé onemocnění cév oční sítnice vlivem cukrovky, a ve vyspělých zemích je nejčastější příčinou slepoty u diabetiků. V důsledku vysoké hladiny cukru v krvi dochází k poškození sítnicových cév a kapilár a současně ke změnám ve struktuře a funkci cévní stěny.
Latinsky: Retinopathia diabetica
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Takto oslabená cévní stěna má tendenci k vyboulení, dochází také ke krvácení z cév, k prosakování krevní plazmy a ke vzniku otoku a k nedostatečnému okysličování sítnice a vzniku vazivové tkáně.
Při další formě diabetické retinopatie vytéká z cév sítnice tekutina, která způsobuje otok sítnice. Nedostatečné prokrvení a otok sítnice pak ničí schopnost vidění. Tento problém se oko snaží napravit růstem nových cév, které jsou však nekvalitní, praskají a mohou způsobit odchlípení sítnice.
Příznaky
Diabetická retinopatie probíhá dlouhou dobu bezpříznakově a bezbolestně, a teprve až v pokročilém stádiu se projeví zhoršeným viděním. Počáteční příznaky jsou nenápadné, proto je třeba u rizikových stavů provádět vyšetření očního pozadí (oftalmoskopii).
Vyšetření
Při cukrovce jsou velmi nutné pravidelné kontroly očního pozadí u očního lékaře. Další specializovaná vyšetření jsou dle nálezu OCT (optická koherenční tomografie) nebo fluorescenční angiografie.
Léčba
Základ léčby a prevence diabetické retinopatie spočívá v dosažení a trvalém udržení optimální kompenzace cukrovky. Jedinou účinnou symptomatickou léčbou je laserová fotokoagulace sítnice, při které jsou postižená místa ošetřena tenkým paprskem laseru. Tento zákrok se provádí ambulantně, někdy i ve více sezeních. Délka léčby je individuální a trvá zpravidla několik měsíců.
Při velmi vážném poškození sítnicových cév se přistupuje k operaci – vitrektomii, což je odstranění sklivce. Účinnost laserové koagulace je preventivní a ztracenou ostrost zraku nedokáže většinou navrátit. Není ale možné ji použít u všech typů poškození diabetickou retinopatií.
Prevence
Velmi důležité jsou každoroční preventivní prohlídky očního pozadí oftalmologem. Další prevencí je kompenzace diabetu a celková úprava životosprávy včetně vhodné pohybové aktivity Mezi nepříznivé faktory, kterým je vhodné se vyhnout, patří vysoký krevní tlak, obezita, porušená hladina cholesterolu v krvi a kouření.
Pravidelně navštěvujte svého diabetologa a konzultujte s ním všechny své příznaky nemoci. Při zhoršeném vidění ho vyhledejte okamžitě.
Autor: Lenka Klabochová