Cholera
Cholera je infekční průjmové onemocnění, které se vyskytuje hlavně v oblasti jižní a jihovýchodní Indie, jihovýchodní Asie aj. Je často v místech se špatnými hygienickými podmínkami a návyky. V naší zemi se vyskytuje sporadicky, je většinou importována z rizikových oblastí.
Latinsky: Vibrio cholerae
Další názvy: infekční cholera, asiatická cholera, epidemická cholera, cholera El tor, nespecifikovaná cholera
Příznaky
Očkování
Týká se části těla
Diagnóza
Původce
Původcem cholery je gramnegativní bakterie Vibrio cholerae. Je známo více než 200 druhů této bakterie. Jsou však jen dva druhy způsobující cholerovou nákazu (druhy O1, O139). Inkubační doba do propuknutí nemoci je 12-72 hodin.
Přenos
K nákaze cholerou dochází vypitím infikované vody nebo jezením kontaminovaných potravin. Je třeba dát si pozor na ústřice, mořské plody, ale také ovoce, zeleninu, které mohou být omyté kontaminovanou vodou.
Dalším zdrojem bakterie způsobující choleru je nemocný člověk.
Průběh a příznaky cholery
Vibrio patří mezi neinvazivní bakterie. Pomnoží se v tenkém střevě, ale neproniká do střevní stěny. Čím způsobuje problémy je jeho toxin, tzv. cholerotoxin, jenž se přichycuje na střevní epitel, dostává se do epitelových buněk a způsobuje vylučování chloridů a vody z buňky do střevního lumen, čímž dochází k vodnatým průjmům.
Cholera může proběhnout zcela bez příznaků, nebo i jen lehkými příznaky. Může však mít i závažný průběh.
Hlavním nebezpečím u cholery je riziko dehydratace – ztráty tekutin.
Počátek cholery je rychlý, od prvních chvil projevů nemoci jsou přítomny vodnaté průjmy, které nejsou provázeny křečemi v břiše. Může se přidat i zvracení. Stolice i zvratky mívají vzhled rýžové vody s příměsí vloček hlenu.
Vzácně může dojít k rozvoji cholery siccy, kdy nejsou přítomny vodnaté průjmy, ale spíše rozšíření střeva vlivem zadržování tekutin v něm, paralýza a neprůchodnost.
Diagnóza
Je nutné brát v potaz cestovatelskou anamnézu pacienta s průjmem. Průjem není provázen dalšími obtížemi, známkami zánětu, teplotou aj.
Laboratorně jsou prováděny kultivace stolice na přítomnost Vibria.
Léčba cholery
Cholera se léčí hlavně rehydratací – zavodněním pacienta. Je nutné dbát na udržení rovnováhy vnitřního prostředí. V případě závažné infekce se podávají antibiotika, ale mnohé kmeny si na ně vyvinuly rezistenci. Jsou známé i přírodní produkty, které mohou být nápomocny při léčbě cholery. Jsou to např. výtažky z chilli papriček, které mohou snížit produkci choleratoxinu, stejně tak výzkum ukázal, že mohou pomoci bílý a červený pepř, anýz, skořice aj.
Pacienta s cholerou je nutné izolovat na infekčním oddělení.
Autor: Drahomíra Holmannová