Bellova obrna

Bellova obrna nebo také periferní obrna lícního nervu je častým neurologickým onemocněním, kdy je poškozený nerv na jedné straně tváře, a pacient tak mívá motorický deficit na tváři, který je způsoben závažným oslabením nebo parézou tvářových svalů. Avšak správná léčba progresi onemocnění zlepšuje a tím zvyšuje kvalitu života pacienta.

Bellova obrna

Další názvy: Periferní obrna lícního nervu

Týká se části těla

Diagnóza

Příčiny vzniku obrny lícního nervu

Poruchy nervu foramen stylomastoideum vedou k mimické paralýze poloviny obličeje. Příčiny vzniku obrny lícního nervu jsou různé. Velmi často jde o následky virových onemocnění, způsobených především virem herpes simplex nebo herpes zoster, které jsou obvykle doprovázeny bolestí či herpetickou erupcí v oblasti ucha. Bakteriální infekcí bývá nejčastěji lymská borelióza.

Obrna lícního nervu může být způsobena také traumatem, kdy jde nejčastěji o zlomeninu pyramidy. Projevy posttraumatické léze mohou být znatelné až pár dní po úrazu.

Příznaky Bellovy obrny

Onemocnění se nejčastěji projevuje parézou a poklesem postižené tváře, což se může objevit samo o sobě v noci a stejně tak během několika týdnů, výjimečně měsíců samo odezní. Postižený není někdy schopen zavřít oko, trpí syndromem suchého oka a kvůli ochrnutí poloviny úst obtížně přijímá potravu, tekutiny a špatně artikuluje. Onemocnění se také projevuje bolestí ucha, slintáním, bolestí hlavy a cukáním obličejových svalů.

Prognóza

Prognóza nemoci velmi závisí na rozsahu postižení. Bellova obrna však mívá většinou příznivou prognózu. 70–90 % případů se během 6 týdnů až 3 měsíců zcela zlepší, ale i když je nástup zlepšení včasný, a progrese pokračuje i nadále, dá se dobrou prognózu i přesto předpokládat.

Léčba

Ve značné většině případů odezní nemoc sama, ale je nutné tlumit příznaky a vyhledat lékaře, který vám s jejich zvládnutím pomůže. Podle stupně závažnosti jsou podávány zejména kortikoidy, a pokud bylo onemocnění způsobeno zánětlivým onemocněním, je třeba zahájit léčbu antibiotiky.

Povrch oka je také nutné udržovat zvlhčený za pomoci očních kapek. Oko, které však není možné zavřít, se musí opatřit jeho krytím zároveň se speciální mastí, která postižené oko udržuje stále zvlhčené. Aby oko bylo chráněno i před mechanickým poškozením, je dobré nosit během dne dioptrické nebo sluneční brýle. Proti bolesti jsou podávána analgetika, jako např. Ibuprofen či Ibalgin.

Chirurgická léčba

Chirurgická léčba, která vede k obnovení pohybů paretického obličeje je nazývána reanimace obličeje. Tato léčba se zakládá na operacích, kterými se upravuje klidová poloha tváře,  popřípadě se obnovuje také pohyb v koutku, a i na operacích, při kterých je korigován pokles obočí a lagoftalmus (porucha postavení víček).

Autor: Lenka Klabochová