Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida, lat. morbus Bechterevi) je celkové zánětlivé onemocnění postihující páteřní obratle a při postupném rozvoji vede k osifikaci jejích přilehlých měkkých částí. Je to převážně nemoc mužů a začíná se projevovat mezi 20. až 30. rokem.
Latinsky: Morbus Bechterevi
Další názvy: ankylozující spondylitida, bechtěrev, bechtěrevova choroba, ankylozující spondylartritida
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Začátek nemoci je typický, pomalý s lokalizací mírné ztuhlosti v místě skloubení křížové kosti s pánví, bez výraznějších celkových příznaků. Při dalším vývoji choroby se dostávají do popředí příznaky postupujícího tuhnutí páteře doprovázeny bolestí podmíněnou artritidou páteřích obratlů a drážděním nervových kořenů.
Léčba
Hlavní zásadou základní léčby je vypracování dlouhodobého, racionálně sestaveného kinezioterapeutického plánu s účelně vybranými a přizpůsobenými cviky. Relativně jednoduchý program cvičení, které pacient dodržuje několik let a který je doplněn pravidelnou návštěvou nebo pobytem v rehabilitačních střediscích, může u převážné většiny pacientů zabránit vzniku funkčně nepříznivých deformit páteře a invalidizácii. K dalším cílům pohybové léčby patří odstranění svalové dysbalance, bránění postupnému omezování hybnosti páteře, udržování, zlepšení dechové funkce a také korekce držení těla s nácvikem správného pohybového stereotypu chůze.