Bazaliom
Bazaliom nebo také bazocelulární karcinom (lat. basalioma) je nejčastějším, zhoubným nádorovým onemocněním kůže. Pro postiženého jedince není přímou smrtelnou hrozbou, metastázuje jen vzácně a je poměrně snadno léčitelný. Může se však rozšířit na velké plochy kůže a pronikáním do okolních tkání může způsobit jejich značná poničení.
Latinsky: basalioma
Další názvy: basocelulární karcinom, zhoubný nádor kůže, syndrom névoidního basaliomu
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
V 80% případů se bazaliom objevuje na hlavě a krku a postihuje především obličej (oční víčka, nos, uši atd.) a jiná místa na těle, která jsou dlouhou dobu vystavována slunečnímu záření. V poslední době výskyt tohoto typu nádoru stoupá a častěji vzniká u lidí kolem 70 let věku, méně často pak u lidí mladších.
U tohoto typu nádoru je důležitý včasný zákrok a zahájení léčby kvůli agresivitě onemocnění. Naštěstí se tedy nejedná o nádor se sklony k metastázování, což je tvorba zhoubných zárodků v jiných částech těla. Existuje tu však riziko častého opakování se onemocnění, i když se zdá být již napoprvé úspěšně vyléčeno.
Příčiny vzniku
Zásadní příčinou vzniku bazaliomu je dlouhodobé vystavování kůže UV záření. Nemusí tím být jen sluneční záření, protože byl jednoznačně prokázaný také vliv tohoto záření používáním solárií.
Velmi významnou roli hraje i velikost poškození kůže spálením. U lidí, kteří měli v průběhu života kůži spálenou se zarudnudnutím nebo také s puchýři, se bazaliom objevil o něco dříve než u lidí, kteří puchýře neměli. Ve vzácných případech může být další příčinou vzniku bazaliomu radiační záření, kontakt s arsenem, chronické kožní záněty (nehojící se rány, vředy, závažné spáleniny či místa na kůži s tetováním).
V podstatě lze tedy říci, že u každé osoby, která se vystavuje dlouhodobému slunečnímu záření, může být v budoucnu diagnostikován právě bazaliom. Je však nutné také podotknout, že pozor by měly dávat zejména osoby se světlou kůží a zrzavýmy nebo blond vlasy a zelenýma či modrýma očima. Částečně se také uvažuje o vlivu dědičnosti.
Průběh a projevy
Zpočátku karcinom vypadá jako malý zarudlý a lesklý hrbolek, nejčastěji na obličeji. Roste velice pomalu a dotyčného nemusí vůbec nijak obtěžovat až několik let. Pro bazaliom je charakteristický velmi rozmanitý vzhled – z malého hrbolku se může vyvinout jen narůžovělá kůže, vřídek nebo olupující se postižená kůže. Bazaliom může vypadat i jako nehojící se jizva nebo stroupek, může být červený, růžový nebo až do hněda či černa zabarvený pigmentem. Velmi typické je ojedinělé krvácení nádoru, který někdy může připomínat ekzém nebo lupénku.
Diagnostika bazaliomu
Diagnostiku tohoto onemocnění by měl vždy provádět zkušený dermatolog – kožní lékař. Pro diagnostiku bazaliomů se provádí patologický průzkum vzorku kůže, který se získává její biopsií. Nejčastější bioptická metoda je snesení vrchní vrstvy kůže v lokální anestezii. Někdy lze nádor odstranit již při pouhém podezření. Většina bazaliomů se dá diagnostikovat i klinicky, ale některé varianty je možné velmi obtížně rozeznat od nezhoubných lézí, jako jsou např. névy, sebaceomy, fibrózní papule, jizvy po hypertrofickém zjizvení nebo akné.
Léčba
Základním vyšetřením je biopsie kůže, kdy se určí jeden z následujících druhů bazaliomu a dle toho se i léčí:
Bazaliomy dělíme do tří skupin, které jsou založeny na umístění a obtížnosti léčby::
1) Superficiální bazaliom, u kterého je první volbou léčby fotodynamická terapie, většinou s kyselinou aminolevulovou a s aktivací denním světlem nebo laserů. Je velice citlivý pouze na povrchovou chemoterapii, a proto se jedná o jediný druh bazaliomu, který se dá účinně léčit právě pomocí povrchové chemoterapie.
2) Infiltrativní bazaliom, což je karcinom, který zahrnuje i mikronodulární a morfeaformní bazaliom. Jediným správným léčebným řešením je tady excize (vyříznutí) včetně důkladné bioptické kontroly, aby v těle nezůstaly maligní buňky. V tomto případě jde o nebezpečný druh, který často recidivuje.
3) Nodulární bazaliom je karcinom zahrnující většinu ostatních skupin bazaliomů. Není však neobvyklé, že se dá setkat s morfologickými vlastnostmi rovnou několika bazaliomů v tomtéž nádoru. Správným postupem je tu opět excize (vyříznutí) pomocí skalpelu nebo laseru s pečlivou bioptickou kontrolou.
Prognóza
Při správné volbě způsobu léčby v časném stádiu primárního bazaliomu je prognóza skvělá. Recidivující nádory se však léčí daleko obtížněji a je tu vyšší pravděpodobnost dalšího návratu nemoci, což je až 50%! I když bazaliom metastazuje jen zřídka, invazivně vyrůstá lokálně a ničí okolní tkáně, přičemž může postihnout důležité struktury a způsobit ztrátu jejich funkce. Naprostá většina případů se dá úspěšně léčit dříve, než se objeví vážné komplikace.
Prevence
Přestože je úspěšnost léčby bazaliomu velmi vysoká, je přece jen lepší této nemoci předcházet. Prokázalo se, že UV záření jak slunečního, tak i v soláriích mají na vznik bazaliomu velký vliv, a proto bychom se soláriím měli vyhýbat a při pobytu venku se před slunečním zářením chránit, a to tak, že si mezi 10. hodinou dopoledne a 16. hodinou odpoledne vyhledáme stín a použijeme oblečení, pokrývku hlavy, obličej natíráme přípravkem s UV filtrem a oči chráníme brýlemi s ochranným filtrem.
V současnosti je na trhu ohromné množství různých výrobků obsahujících SPF faktor. Je velmi důležité, aby určitý přípravek chránil před UVA a UVB spektry, a faktor SPF by měl činit minimálně 15. Doporučuje se, aby přípravky byly aplikovány na pokožku každý den, hlavně na obličej a končetiny 30 minut před pobytem na slunci. Přípravek by měl být aplikován každé dvě hodiny nebo při kontaktu s potem či vodou.
Autor: Lenka Klabochová