Artróza ruky
Artróza prstů rukou je součástí revmatických, velmi bolestivých onemocnění, které nepostihuje jen staré jedince, ale také všechny lidi v mladém i starším věku. Jedná se o zdlouhavé degenerativní kloubní onemocnění, při kterém dochází k poškození struktury kloubní chrupavky prstů.
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Tento druh artrózy se zpravidla vykytuje kolem 50. roku a udává se, že každá druhá žena po 55. roku a každý třetí muž po 60. roku trpí artrózou přinejmenším jednoho kloubu prstů ruky.
Rizikové faktory
Nejčastějšími rizikovými faktory tohoto typu artrózy je ženské pohlaví, vyšší věk, větší tělesná váha, genetické predispozice a přetěžování kloubů namáhavou fyzickou prací. Artróza drobných kloubů ruky se léčí obtížně, ale i tak se dá od potíží, kterými je doprovázena, výrazně ulevit, a tím zpomalit její vývoj.
Ohroženy tímto onemocněním jsou převážně ženy, u kterých jsou drobné klouby rukou postiženy artrózou osmnáctkrát častěji než kyčelní klouby a až čtyřikrát častěji než kolena.
Příznaky artrózy prstů
Příznaky artrózy prstů nemusí mít každý. Hlavními příznaky je například bodavý pocit při pohybu, drolivý pocit, pocit, jakoby klouby o sebe strouhaly, klouby jsou bolestivé, ztuhlé a bývají i oteklé. Obecně se však dá říci, že onemocnění je sloučeno s velkou bolestí, a pokud nemocný nemůže sevřít ruku v pěst nebo ji otevřít, mívá nepříjemný pocit přiskřípnutí.
Místa vzniku
Nejčastěji se tato artróza objevuje u spodní části palce v místě, kde se palec stýká se zápěstím. V této oblasti se mohou objevit i kostěné výrůstky. Dále se často objevuje nejblíže nehtu v kloubu na konci prstu, kde také vznikají uzlíky a někdy artróza může vzniknout i na prostředním kloubu, kde je možné vidět uzel i pouhým okem.
Diagnostika artrózy
Základem zjištění artrózy je sestavení osobní anamnézy a fyzikální vyšetření. Některé příznaky mohou být zjevné a některé lze otestovat. Poté vás lékař může odeslat na denzitometrii, rentgenové vyšetření apod. Nemocný se pak léčí na ortopedii nebo na revmatologii a dochází rovněž i na fyzioterapii.
Cvičení prstů postižených artrózou
Chlad nebo teplo. Pomocí tepla se dosáhne dobrého pocitu, neboť přispívá ke správnému metabolismu a zmírňuje svalové křeče. Při akutním záchvatu zánětu je to naopak, tehdy tlumí bolest studené aplikace.
Pohybujte prsty ve směru osy. To podporuje kloubní tekutinu a zvyšuje pohyblivost prstů. Prsty byste přitom neměli zatížit šikmo, pootočit nebo přetahovat.
Správné zatěžování. Zátěž přenášejte stejně jako tašku s nákupem a rozložte si ji rovnoměrně.
Léčba
Základní léčba spočívá v podávání antirevmatik a dobře posloužit mohou také steroidní injekce. Postižené klouby je možné na určitou dobu zafixovat do dlahy, aby byly v nejhorším stádiu v úplném klidu, což jim pomůže od zánětu a bolesti. Kloubům ulevuje i teplo, jako je např. vířivka nebo parafín. V době, kdy již nastává velké omezení pohybu a značné poškození kloubů, musí být proveden chirurgický zákrok, při kterém může být kloub rekonstruován nebo klouby spojeny a pohybuje se společně s jiným prstem.
Prevence
Každý kloub má své ideální využití a potřebuje regeneraci, jež probíhá v klidu, a to hlavně v noci během spánku.
Specialisté na nemoci ruky doporučují při déletrvající a opakované činnosti klást pauzy a uvolňovat prsty, šlachy a svaly předloktí. I stálé procvičování prstů a jejich prohřívání je velmi vhodné. V zimě noste teplé rukavice.
Pokud máte déletrvající obtíže, pak je rovněž prospěšná změna jídelníčku a občasná terapeutická kúra založená na užívání medikamentů pro zkvalitnění výživy chrupavky, jako jsou např. doplňky stravy obsahující kolagenní peptidy.
Pokud jde o změnu jídelníčku, je vhodné snížení příjmu masa a masných výrobků, zvýšení přísunu vlákniny (zelenina, celozrnné obiloviny, ovoce, lněné semínko, luštěniny) a nenasycených mastných kyselin (omega mastné kyseliny, rostlinné oleje atd.)
Autor: Lenka Klabochová