Alergie na kosmetiku a čistící prostředky
Kosmetické, prací, avivážní, úklidové a čisticí přípravky mohou u některých z nás vyvolat velmi nepřejemné alergické reakce. Mohou za to zejména alergenní látky obsažené v těchto produktech, jako jsou konzervanty, barviva a jiné sloučeniny. Jakmile se tyto látky dostanou do přímého kontaktu s pokožkou, naše tělo na ně začíná různě reagovat.
Příznaky
Mohou nás potrápit dvě formy alergií:
- Jednoduchá kontaktní dermatitida, která se projevuje nejenom svěděním a zarudnutím, ale i odlupující kůží a vyrážkou. Často tuto zánětlivou kožní reakci doprovází nevzhledné puchýře, které mohou začít mokvat, někdy i otékat. Z této jednouché alergie se může vyvinout závažnější kožní onemocnění. Tím je chronický ekzém.
- Alergická kontaktní dermatitida se může rozšiřovat klidně po celém těle. Ať už jde o zarudlá místa na kůži, kopřivku či ekzém, mohou tyto stavy doprovázet i další obtíže, jako je dušnost, pálení jazyka a kýchání. U některých jedinců se může dostavit průjem, migréna či výtok z nosu. V akutních případech může nastat i anafylaktický šok. To se děje v okamžiku, kdy alergen se dostane do krevního oběhu, následná reakce je velmi prudká a životu nebezpečná. Tento stav se nesmí podceňovat a měla by se k němu ihned přivolat rychlá záchranná služba.
Kosmetika
Pod kosmetikou se skrývá celá řada produktů, které jedinečným způsobem překrývají drobné vady v obličeji (pigmentové skvrny, vyrážky nebo červené flíčky). Dále jsou tu výrobky důmyslně chránící naši pleť před škodlivými vlivy okolního prostředí (prachovými částicemi, ultrafialovým zářením a směsí chemických látek vypouštěných do ovzduší automobily). Tyto škodliviny nesvědčí naši pokožce. S každodenním používáním kosmetiky vzrůstat také počet nežádoucích alergických reakcí. Po nalíčení se může dostavit jakákoliv změna na pleti, většinou jde o varovný signál. Tento problém se týká zarudlé kůže, výskytu akné, protivného svědění pokožky atd. Pokud těmto příznakům není věnována patřičná pozornost, mohou se postupně rozvinout až do alergického stavu.
Alergická reakce může propuknout znenadání po nanesení i malé dávky kosmetického přípravku. Děje se to také v případě, kdy se kosmetický výrobek aplikoval na pleť jinak než je obvyklé. Alergizující složky se přímo na kůži mohou dostat nedodržování hygienických návyků. V neposlední řadě se alergeny přenáší i vzduchem.
Například nevhodně zvolený make-up může způsobit alergenovou dermatitidu. Tento produkt obsahuje složky v podobě konzervačních a vonných látek, které navozují u některých jedinců alergii.
Za alergii mohou také oční stíny, odličovací mléka, pudry, rozjasňovače, řasenky, rtěnky, balzámy na rty, noční a denní krémy. Do alergizující kategorie patří také podkladové báze, oční linky, tvářenky a laky na nehty. Alergickou reakci mohou podpořit také pleťová séra, kůry a masky.
Velmi silnou reakci na kůži může způsobit i vlasová kosmetika v podobě šampónů či kondicionérů. Alergická reakce se může dostavit po aplikaci opalovacích krémů, olejů a gelů. Časté alergické stavy bývají po použití barev na vlasy. Před jejich aplikací se doporučuje provést jednoduchý domácí test snášelivosti. Z tuby se vytlačí ždibeček barvy, jenž se nanese na patřičné místo na kůži, jako je například zápěstí. Někdy to může být i místo za uchem. Zde se barva nechá působit několik hodin. Pokud nenastane alergická reakce, výrobek lze v klidu použít.
Většina lidí není alergická na deodoranty a antiperspiranty. Ale v okamžiku kdy je jejich pokožka podrážděná či poškrábaná, mohou se u nich objevit alergické projevy.
Znepříjemnit život mohou některým z nás také přípravky osobní hygieny, mezi něž patří mýdla, sprchové gely, koupelové pěny, zubní pasty a depilační vosky. To se týká také parfémů a toaletních vod.
Doporučení
Jestliže si pořizujeme nový kosmetický výrobek, který může být označen jako hypoalergenní. Nebo jde o úplně nevyzkoušený produkt, o kterém zatím nic nevíme. Vždy saháme po vzorku. Ten si na sobě nejprve vyzkoušíme. Na předem vytipované místo na pokožce naneseme konkrétní výrobek. Tento proces opakujeme po dobu pěti dnů. Nedojde-li na pokožce k reakci, pak si jej můžeme pořídit a pravidelně jej používat.
Pokud máme citlivější pokožku, volíme raději kosmetiku bez parfémových složek. Na obalech jde především o označení parfume free. Běžně se lze setkat i s výrazem sans parfum či fragrance free. Můžeme se poohlédnout také po ryze přírodních výrobcích.
Při používání kosmetiky je důležité také skladování. Všechny výrobky se skladují v suchu a temnu. Snažíme se při každém použití obal velmi pečlivě uzavřít.
Hlídáme si také exspiraci jednotlivých kosmetických přípravků. Prošlá kosmetika může pleti hodně uškodit. Kosmetické produkty mají různou dobu trvanlivosti. Kupříkladu řasenka by se měla používat nanejvýše 3 měsíce. Korektor nám vydrží zhruba 12 měsíců. Oční stíny můžeme mít doma déle než 24 měsíců. Dobře skladovatelný pudr a parfém nám může posloužit až 36 měsíců.
Prací prášky a aviváže
Nepříjemná vyrážka může potrápit citlivější jedince, kteří při praní používají běžné prací a avivážní prostředky. Právě zbytky těchto produktů ulpívají ve tkaninách a působí negativně na pokožku. Jak je to vůbec možné? Dnešní pračky jsou uzpůsobeny tak, aby nejenom kvalitně praly, ale i šetřily provozní náklady. Proto se mnohdy stává, že v prádle zůstanou nějaké zbytky pracích či avivážních prostředků. Navíc samotné produkty mohou obsahovat alergizující látku, kterou někteří z nás nesnesou. Pro tyto případy existuje na trhu celá řada pracích a avivážních přípravků, které jsou zcela bez parfémových vonných látek. Hlavně tyto ekologické prostředky jsou šetrné k pokožce. Ve své podstatě obsahují vskutku méně přísad než klasické produktové řady. Na obalu jsou přesně uvedené jednotlivé přísady. Nejvyhledávanější jsou prostředky Ecover. V nabídce této značky lze najít koncentrovaný prostředek na barevné i bílé prádlo 1,5 litru, tekutý prací či avivážní prostředek s jemnou vůní levandule 5 litrů, odstraňovač skvrn 200 ml, aviváž vůně léta 750 ml. Ecover se může pochlubit řadou zvanou Zero, které je určena pro alergiky a jedince s citlivější pokožkou.
Výtečné jsou i výrobky od společnosti Sonett, jež jsou vyrobeny ze stoprocentně rozložitelných surovin. Vedle pracích gelů v 10 litrových balení jsou k mání také prací prostředky o menší hmotnosti. Pod touto značkou se prodávají prací gely na barevné prádlo, změkčovače vody, aviváže pro extra péči o všechny druhy tkanin, olivové gely na jemné prádlo, vlnu a hedvábí. Sonett připravil také přípravek na škrobení a žehlení s rozprašovačem a mnoho jiných produktů.
Na pultech obchodů s ekologicky šetrnými produkty lze objevit také tekuté prací prostředky Frosch, tekutý prací prostředek na jemné a barevné prádlo stejnojmenné značky, Qalt Excel koncentrát, prací gel ECOS, Feel Eco atd.
Doporučení
Při pořízení nové pračky bychom měli myslet na to, aby vybraný model disponoval funkcí kvalitního máchání. Místo sypkého výrobku raděj zvolíme tekutou formu, která se rychleji a snáze rozpouští a na tkanině tak zůstává menší množství zbytkových částic pracího prostředku. S aviváží musíme zacházet opatrně. Tento prostředek se přidává do posledního máchání a ideálně jej využijeme na svetry, mikiny a trička. Aviváž úplně vynechejme, pokud v pračce máme spodní prádlo.
Aviváž můžeme nahradit dávkou octa. Ten dokáže zneutralizovat zásaditost pracího roztoku, zároveň tím odstraníme jistou nepříjemnou vůni, popřípadě i pach. Díky octu docílíme toho, že prádlo se jemně změkčí a zdezinfikuje.
Úklidové a čisticí prostředky
Bez chemických prostředků si nyní úklid nedovedeme představit. Ty ovšem obsahují dráždivé chemikálie, které mohou vyvolat různé alergické pochody. Do této skupiny se řadí jak jemné saponátové prostředky a účinné prostředky na mytí nádobí, tak i výrazně parfémované moderní prostředky, čistící prášky, pasty na neleštěné hliníkové a smaltované nádobí. Samozřejmostí jsou i tekuté dezinsekční produkty jako Domestos 24h, Bref, Savo, Pulirapid, Fixinela, Duck. Za zmínku stojí také kuchyňské čističe, přípravky na nábytek (leštěnky, multifunkční spreje a krémy), přípravky do myčky (tablety, leštidla a soli).
Doporučení
Pokud bereme do ruky úklidové a čisticí prostředky, navlečeme si ještě předtím rukavice. Agresivnější formy produktů můžeme vyměnit za ekologičtější výrobky, jako je například gel na mytí nádobí EFP, prostředek Frosch na nádobí pro alergiky a mnoho jiných. Při úklidu si můžeme vystačit s dalšími výrobky společnosti Amway, Bio-D, Ecover, Finclub, Sonett, Sodasan a Ulrich.
Podchycení příznaků alergie a jejich léčba
Produkty jako kosmetika, prací prášky, aviváže, úklidové a čisticí prostředky obsahují velké množství látek, na které naše pokožka může reagovat mírným podrážděním, v akutním případě se u nás mohou objevit těžší alergické stavy. Uvědomme si, že denně přicházíme do styku s nejrůznějšími přípravky, a proto musíme být hodně opatrní při jejich výběru.
Pokud naše pokožka na určitých místech zčervená, nemusí to ihned znamenat alergii. Pakliže stav pokožky se v průběhu několika dnů nelepší, případně dojde k jeho zhoršení, měli bychom vyhledat lékařskou pomoc. Nejlépe když navštívíme kožní či alergologickou ambulanci, kde nás důkladně odborníci vyšetří. Zde se podrobíme klinickému vyšetření, též i kožním testům. V tomto oboru lékaři při své práci používají diagnostickou metodu zvanou epikutánní test, což je speciální náplast s testovacími políčky. Daná sada se přilepí na záda, kde se testují jednotlivé alergeny. Po několika dnech se náplast odstraní a lékař nám dle výsledků z testování naordinuje léčbu. Z tohoto vyšetření se nemusíme nijak stresovat, neboť jde o metodu naprosto unikátní a bezbolestnou.
Od alergologa anebo dermatologa dostaneme zprvu na předpis antihistaminikum či kortikosteroid. Tento lék nám určitě pomůže od nepříjemné alergické reakce. Lékaři nám mohou předepsat i preparát zvyšující aktivitu imunitního systému. V lékárně si můžeme zakoupit nejrozmanitější protisvědivé přípravky, o kterých se ale nejprve poradíme s odborníkem.
Látky vyvolávající alergickou reakci zjistitelné z testu
Potrápit nás mohou alergeny, jako jsou například vonné složky a rostlinné extrakty. Ty jsou součástí celé škály parfémů, kosmetických přípravků, detergentů, produktů pro ústní hygienu, pracích prostředků, aviváží a jiných výrobků.
V produktech lze najít konzervant zvaný paraben či quaternium-15. Dále tu nechybí parafenylendiamin, peruánský balzám, lanolín, etylendiamin dihydrochlorid, formaldehyd, anolin nebo benzokain. Prací prášky disponují krom aromatických látek a barviv také chemikáliemi, jako je fenol či glycerin. V čisticích prostředcích je jistá dávka čpavku či chlóru.
Autor: symptomy.cz