Absces
Absces je hnisem vyplněná bolestivá dutina ve tkáni, způsobená bakteriálními infekcemi. Hnis je zkalená páchnoucí tekutina obsahující živé i mrtvé bakterie, odumřelé zbytky tkání, bílé krvinky atd. Absces může vzniknout na kůži či v jakémkoliv jiném orgánu, a pokud se neléčí, hrozí rozšíření infekce do celého těla a vznik otravy krve (sepse).
Latinsky: abscessus
Další názvy: Hnisavý váček, Zánětlivá hlíza
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Příčiny vzniku abscesu
Abscesy vznikají hlavně za přítomnosti bakteriální infekce, a to především stafylokoků a streptokoků Existují však také abscesy virového, parazitického nebo mykotického původu. Bakteriální infekce se do těla mohou dostat poraněním kůže, potní žlázou, rozšířenou infekcí z tkání nebo krevní či mízní cestou.
Velmi ohroženou skupinou lidí jsou především narkomani, kteří si aplikují drogy nitrožilně. Vznik abscesu je tak způsoben několika faktory, jako jsou četné vpichy jehlami do tkání, nízká úroveň hygieny a špatná funkce imunitního systému v drogami zdevastovaném organismu.
Po vzniku abscesu mohou nastat tři možné následky:
- Infekce v abscesu je zneškodněna, dojde ke vstřebání hnisu a k zahojení. Také u malých abscesů k tomu může dojít, ale bohužel to nebývá až tak běžné.
- Pokud se absces nachází blízko pod kůží, může si hnisem vytvořit kanálek na její povrch a tam se vyprázdnit. Kanálek, který si absces vytvoří, se nazývá píštěl. Po vyprázdnění se absces i píštěl většinou zahojí, avšak někdy mohou i přetrvávat.
- Z poměrně ohraničeného abscesu se infekce může rozšířit dále do okolní tkáně, a tato celkem neohraničená infekce se nazývá flegmona. Bakterie se pak mohou dostat i do krve a vznikne velmi nebezpečná otrava krve, která již nemocného ohrožuje na životě.
Příznaky abscesu
Příznaky abscesu se liší podle toho, zda jde o kožní absces či absces, který se vyskytl v nějakém vnitřním orgánu. V prvním případě lze příznaky vidět na první pohled a v druhém případě hodně záleží i na tom, kde přesně se absces vytvoří.
Příznaky kožního abscesu:
- Otok
- Zčervenání kůže
- Bolest
- Horečky
- Postižené místo je na dotyk horké
- Bílý nebo žlutý hnis pod kůží
Příznaky vnitřního abscesu:
- Větší pocení
- Nechutenství a hubnutí
- Napětí v postižené oblasti
- Zvracení
- Velká únava
- Zácpa nebo průjem
- Zápach z úst
Léčba
Protože je absces nejčastěji způsoben bakteriemi, tak by jasnou volbou byla antibiotika. To je sice pravda, avšak antibiotika pronikají do prostoru abscesu jen ve velmi malém množství. Samozřejmě, že zabraňují dalšímu šíření infekce, ale absces obvykle nevyléčí. Proto je řešen chirurgickou cestou, a to tak, že se nařízne a vypustí se hnis. Pokud jednorázové vypuštění hnisu nestačí, tak se pro dlouhodobější čištění používá drenáž, což znamená, že se do abscesu zavede hadička, kterou hnis odtéká. Tím je odtok hnisu zajištěn a absces se časem vyčistí a zahojí.
Někdy se také může stát, že místo praskne samo a dojde k tzv. provalení abscesu a k uvolnění hnisu, který se může dostat na povrch těla nebo do některé tělní dutiny. Na místě je pak návštěva chirurga nebo dermatologa.
Autor: Lenka Klabochová