Nedostatek vitamínu D
Vitamín D je jeden z nejdůležitějších vitamínů, které bychom neměli podceňovat. Málo kdo ví, že nové vědecké studie zjistili, že nedostatek vitamínu D, nejen že způsobuje osteoporózu (řídnutí kostí), ale také napomáhá rakovině, schizofrenii, astmatu, srdečním nemocem nebo cukrovce, tento seznam je daleko delší. Proto je velice důležité, abyste si svojí hladinu vitamínu D hlídali a to především v zimních měsících.
Od října do března se slunečními paprsky do těla vitamín D nedostává, kvůli špatnému úhlu paprsků! Vhodný doplněk stravy a vyvážený jídelníček pomůže udržet optimální hladinu.
Jak získat vitamín D
Největších zdrojem je paradoxně slunce, takže vystavováním slunečních paprsků kůži, samozřejmě v normální míře, dokáže vitamín D nejúčinněji a nejvíce získat.
- rybí tuk, všechny druhy ryb zejména pak losos, tuňák, sardinky
- vejce, hlavně žloutek
- mléko a mléčné výrobky
- vnitřnosti
- v malém množství se nachází také v avokádu, kakau a banánech
První příznaky nedostatku vitamínu D
Mezi prvními příznaky nedostatku tohoto vitamínu patří
Další dlouhodobější problémy jsou
- lámavost kostí
- lupénka
- kardiovaskulární nemoci
- rakovina prsu
Nepodceňujte nedostatek tohoto vitamínu. Lékaři v současné době zvyšují denní dávky tohoto vitamínu a stále jsou některé skupiny podceňované. Proto neváhejte a denní doporučené dávky klidně zvyšte, hlavně v zimním období. Dávejte si však pozor, abyste dávku nezvýšili moc. Nemusíte se však bát, dostatkem vitamínu D v současné době trpí jen málo lidí.
Předávkování vitamínem D a jeho příznaky
- vyšší krevní tlak
- nevolnost
- žízeň a časté močení
Pro správnou hladinu vitamínu D ve vašem těle si nechte vyšetřit krev.
Doporučená denní dávka vitamínu D
- Děti a dospělá populace 5–10 µg
- Těhotné a kojící ženy 20 µg