Nedostatek vitamínu B12 (kobalamin)
Pro člověka je základem zdraví zdravý životní styl a tím pádem i vyvážená strava a konzumace vitamínů a živin. Jedním z nejdůležitějších vitamínů je komplex vitamínů B, mezi které samozřejmě patří i vitamín B12. Vitamín B12 je však v posledních letech velmi oblíbeným tématem diskuzí mezi milovníky masa a vegany.
Sečtělí vegani, kteří se o sebe dokážou postarat, ví, že vitamín B12 nezískají pouze z masa. Na druhé straně proti nim stojí názor zastánců konzumace masa, kteří tvrdí, že jediným přirozeným zdrojem vitamínu B12 je maso. Dalo by se tedy usuzovat, že vegani nemají pravdu a nutně musí trpět nedostatkem vitamínu B12. Naší otázkou však je, zdali je to skutečně pravda, či jde o omyl.
Vitamín B12 řadíme do komplexu vitamínů B (B-komplex). Jde o vitamín, který je rozpustný ve vodě a který hraje důležitou roli při tvorbě krve. Kdyby lidské tělo neobsahovalo vitamín B12 červené krvinky by dorůstaly takových rozměrů, že by nedokázaly plnit svoji hlavní funkci, tedy přenášet molekuly kyslíku, což by vedlo k neokysličování organismu. B12 je však důležitý i z jiných důvodů a pro zajištění dalších tělesných pochodů, mezi které patří i správná funkce nervového systému a tvorba buněčných membrán.
Tím však nekončíme. Vitamín B12 je důležitý pro dělení buněk, syntézu DNA a ATP (zásobárna energie v lidském organismu). Vitamín B12 zajišťuje emoční zdraví a psychickou rovnováhu, a to svým působením na nervový systém. Stejně důležitý je i u buněčného metabolismu, zpracovávání bílkovin, tuků a cukrů.
V kombinaci s dalšími vitamíny B-komplexu ochraňuje cévy před nespočtem kardiovaskulárních nemocí. Používá se však i při léčbě či zmírnění kopřivky, depresí, nespavosti či ušního šelestu.
Jak dochází k nedostatku vitamínu B12?
Nedostatek vitamínu B12 je způsoben několika způsoby. Zaprvé může jít o nedostatečný příjem tohoto vitamínu ve stravě, zadruhé nedostatkem žaludeční kyseliny a zatřetí nedostatečnou absorpcí tohoto vitamínu. Méně častými příčinami nedostatku vitamínu B12 jsou zvýšené nároky našeho organismu na příjem tohoto vitamínu v době těhotenství, v případě alkoholismu či v případě AIDS.
První příznaky nedostatku vitamínu B12
Mezi první symptomy nedostatku vitamínu B12 (zjevného nedostatku vitamínu B12) patří neobvyklá únava, poruchy trávení, nechutenství, nevolnost a u žen i ztráta menstruace.
Postupně se může projevovat i otupělost a mravenčení v končetinách. Nedostatek se projevuje i na našem trávicím systému, a tak se často dostavuje průjem.
S ohledem na to, že vitamín B12 pozitivně působí na náš nervový systém a psychickou pohodu, přináší jeho nedostatek nervozitu, lehké deprese, změny chování, někdy dokonce i paranoiu. Neurologické symptomy bývají označovány jako Lichtheimův syndrom, který bývá tím nejhorším symptomem a zároveň i následkem nedostatku vitamínu B12. Při nevčasném podchycení a léčení, mohou být neurologické následky tohoto syndromu již nezvratné. Syndrom zasahuje periferní nervy a míchu.
Taktéž bylo řečeno, že je vitamín B12 důležitý pro naše cévy, jeho nedostatek se tedy projevuje i v této sféře. Dostavuje se anémie, zvýšená krvácivost a snížené množství krevních destiček. Mezi další příznaky patří zimnice, infekce horních cest dýchacích, impotence a neplodnost, poškození paměti a bolesti jazyka.
Produkce lidského těla
Pravdou však je, že v našich podmínkách je nedostatek vitamínu B12 stále ještě vzácný. Častěji bývá hovořeno o výše zmíněné zvýšené potřebě vitamínu B12. Ve skutečnosti je naše tělo totiž schopno uhradit nedostatek vitamínu B12 ze svých zásob. Jen v případě zvýšené potřeby, kdy naše tělo vyžaduje například dvojnásobek běžného příjmu vitamínu B12, dokáže naše tělo vyprodukovat jen polovinu (normální množství) pro vás aktuálně potřebného vitamínu B12.
Ohroženi však nejsou jen alkoholici, jak bylo uvedeno výše, ale i příznivci alternativních způsobů stravování (vegetariáni a vegani) a starší lidé.
Jak si vitamín B12 doplnit?
Důležitou kapitolkou našeho článku jsou zdroje vitamínu B12. Vitamín B12 najdeme jak v živočišných, tak v rostlinných zdrojích. Začneme tedy zdroji živočišnými, mezi které patří maso, vejce, mléko. Zdrojem B12 jsou totiž bakterie vyskytující se ve střevech živočichů, které vitamín tvoří. Vitamín B12 se potom ze střev dostává do celého těla živočicha, a proto si jej můžeme vytvořit i my a uhrazovat si tak jeho nedostatek.
Vitamín B12 je obsažen jak v masu vepřovém, hovězím, drůbežím, tak i v mase rybím. Jedním z nejkvalitnějších zdrojů vitamínu B12 jsou játra (i u člověka se vitamín B12 usazuje v játrech). Stejně tak dobrými zdroji vitamínu B12 se jeví i mléčné výrobky a samozřejmě mléko, které sice obsahuje vitamínu méně, na druhou stranu je vitamín v mléku více využitelný.
Co se rostlinných zdrojů týče (důležité hlavně pro vegany a vegetariány), najdete vitamín B12 ve fortifikovaných potravinách (potraviny obohacené o určitou složku, často minerály). Rostlinným zdrojem jsou například náhrady živočišných produktů, jako jsou sójové nápoje či tofu. Pravděpodobným zdrojem jsou i mořské řasy (tato otázka ještě není zcela vyřešena).
Autor: Markéta Vlková