Mám inkontinenci. Co mám dělat?

Objevila se u vás inkontinence a vy nevíte co s tím? Vězte, že v podobné situaci se ocitá i mnoho dalších lidí. Nejste v tom tedy sami. Měli byste vědět, že nežádoucí únik moči se netýká pouze stáří. Postihnout může kohokoliv z nás v jakémkoliv věku. Mezi nejčastější příčiny patří oslabené pánevní dno (například vlivem dědičnosti, stárnutí, porodu), operativní zákrok (gynekologická operace, operace prostaty), neurologická onemocnění, cukrovka či špatný životní styl.

Různé inkontinenční pomůcky
 

Pocit jistoty nic nenahradí

Ze všeho nejdříve sáhněte po inkontinenčních pomůckách, abyste mohli bez obav mezi lidi. Tyto pomůcky vám zajistí pocit jistoty a bezpečí před trapasem na veřejnosti. Inkontinenční pomůcky jsou mnohem savější než jiné hygienické potřeby jako jsou menstruační vložky. Zachytí moč, uzamknou ji ve svém jádru a pohltí nežádoucí zápach, který s sebou moč přináší.

Druhy inkontinenčních pomůcek

Inkontinenční vložky – jsou určené pro lehký únik moči (únik moči po kapkách). Vložky rozdělujeme podle určení pro ženy nebo pro muže – je to dáno jiným tvarem pohlavních orgánů. Vložka se maximálně přizpůsobí tělu, pro které je určena. Další rozdíly mezi vložkami jsou ve velikosti a savosti.

Plenkové kalhotky – poslouží při středním až těžkém stupni inkontinence. Kalhotky rozdělujeme na navlékací a zalepovací. Navlékací vypadají a oblékají se jako klasické spodní prádlo. Tyto kalhotky jsou vhodné spíše pro aktivní pacienty. Zalepovací vypadají jako velká dětská papírová plenka – mají po stranách lepítka na suchý zip. Zalepovací kalhotky jsou určené spíše pro ležící pacienty. Některé druhy je možné použít i při inkontinenci stolice. Oba druhy plenkových kalhotek se vybírají podle obvodu boků a podle savosti.

Pitný režim

Velmi častou chybou při zjištění inkontinence je omezení pitného režimu na minimum. Pokud snížíte množství vypitých tekutin, můžete si zadělat na ještě větší komplikace jako jsou např. záněty močových cest. Pijte tak, jak jste byli doposud zvyklí.

Proč neotálet s návštěvou lékaře

Začněte řešit svůj problém s inkontinencí. Zajděte za odborníkem. Díky urologickému vyšetření se dozvíte příčinu vaší inkontinence. Lékař vám poradí vhodná cvičení, zvolí pro vás léky a může vám také předepsat poukaz na pomůcku. Díky poukazu budete mít inkontinenční pomůcky částečně nebo plně hrazené pojišťovnou. Odhoďte proto stud stranou. Urolog má řešení inkontinence svých pacientů na denním pořádku. Váš problém ho proto nezaskočí. Uvidíte, že úleva, která bude následovat, za to stojí.

Věnujte se i nadále svým koníčkům

Jedním z nejzávažnějších dopadů inkontinence je izolace jedince ze společnosti. Při zjištění problému se obvykle automaticky stáhneme a přestaneme se svým okolím komunikovat. Nenechte se touto vlnou pohltit. Inkontinence je sice závažný problém, ale lze ji řešit a hodně často dokonce úplně vyléčit. Díky vymoženostem moderní doby se můžete i nadále věnovat tomu, co máte rádi.