Léky na srážení krve
Ať už máte problémy s nadměrným srážením krve nebo naopak trpíte nedostatkem a často krvácíte je zapotřebí tento stav, kdy se krev nesprávně sráží řešit s odborným lékařem.
Léky na ředění krve nejsou na volný prodej a je vždy nutná lékařská kontrola několikrát do roka. Onemocnění krve je velmi vážné a může způsobit jak vykrvácení, tak tvorbu sraženin, které vedou k infarktu myokardu, plicní embolii nebo k mozkové příhodě.
Antiagregancia
Léky, které zabraňují shlukování (srážení) krevních destiček a tím zabraňují tvorbě trombů. Ty mohou vést k IM, iktu (CMP) nebo plicní embolii.
V současné době se již Acylpyrin neužívá dlouhodobě jako antiagregancium, je velmi špatně snášen a může vést k alergickým reakcím a krvácivým stavům. Acylpirin se užívá při akutním infarktu myokardu nebo jako antipyretikum.
- Godasal, Anopyrin, Tagren
- Plavix, APO-Tic, Stacyl
Antifibrinolytika
Léky užívané jako prevence některého krvácení. Léky se specializují na snížení fibrinolýzy, která vede ke krvácení. Jedná se o inhibitory plazmínu, který štěpí fibrin.
- Pamba
- Gordox
- Antilysin
Antikoagulancia
Léky na srážení krve, které dokáží zabránit tvorbě a narůstání trombů. Blokují koagulační faktory a tím se krev méně sráží. ,,Ředí krev“, pravidelná návštěva lékaře, provádění krevních testů – Quick test.
- Heparin, Clexane, Fragmin, Fraxiparin
- Warfarin, Lawin, Lioton
- Hirudoid, Pelentan, Xaban
Fibrinolytika
Léky, které rozpouštějí již vytvořený trombus. Užívají se při akutním IM, CMP či embolii plic. Jen injekční podání zdravotníkem, velmi pomalá aplikace.
- Actilyse
- Citra-Lock
- Streptase
Hemostatika
Léky zastavující krvácení, první pomoc při masivním krvácení. Mezi tyto látky patří také vitamín K.
- Dicynone, Spongostan želatinová houba
- Celox, Hypro-sorb, Remestyp
Nežádoucí účinky – u všech čtyř skupinách (výjimka Hemostatika) jsou velmi vážné nežádoucí účinky v podobě možnosti vykrvácení. Jestliže aplikujete moc léčové látky je poté velmi obtížné krvácení zastavit. U Hemostatik je riziko opačné, při nadměrném užívání či vyšší dávce mohou Hemostatika vést k tvorbě krevní sraženiny.
Antianemika
Léky užívané při léčbě anemie, neboli chudokrevnosti. Jedná se o léky, které dokáží zvýšit krvetvorbu.
- Acidum folicum, Ferronat
- Durules, Makrofer
Důležité je také zvýšit hladinu železa a vitamínu B12.
Nežádoucí účinky – závratě, zvracení, černá stolice, zácpa/průjem, alergické kožní vyrážky, akné.
Obvyklé dávkování – pravidelnost užívání a návštěvy lékaře.
Autor: Lucie Kliková, DiS.