Léky na neurologické potíže
Neurologické potíže mohou být velice záludné a léčba je někdy velmi obtížná. Nervy a mozek mohou za všechny neduhy v těle a pokud je někde nějaký problém, ať už přímo v mozku nebo u periferních nervů, je zapotřebí s tím něco okamžitě dělat. Nervová soustava je velice problematická a musí se postupovat velmi opatrně, aby nebyla poškozená jiná zdravá část lidského těla.
Účinek – všechny léky, které jsou určené na neurologické potíže nějakým způsobem ovlivňují nervovou soustavu. Ať už nervy blokují nebo aktivují je zapotřebí abyste brali vždy požadované množství léku. Některé léky jsou velice zákeřné tím, že se nemohou vysadit hned a musí se s vysazením čekat několik týdnů až měsíců a dávku postupně snižovat.
Nežádoucí účinky – třes, nauzea, zvracení, pocení, bušení srdce, průjem/zácpa, motání hlavy, psychické změny, ospalost, poškození krevního obrazu, poruchy zraku, podrážděnost, závratě
Obvyklé dávkování – je velice důležité brát léky na neurologické potíže pravidelně a nevynechávat dávku. Dávejte si však pozor, na některé léky může vzniknout závislost. Léky na neurologické potíže jsou ve většině případů na předpis a návštěvy lékaře se tak nevyhnete.
Antivertiginóza
Léky se používají na potlačení závrati, která může mít za následek nějaké cévní, ale i neurologickou poruchu.
- Betaserc
- Medrin
Antiepileptika
Onemocnění, které se objevuje již v raném věku nebo po úraze či při mozkovém nádoru. Epilepsie je velice vážné onemocnění, které znemožní lidem normální život (ztráta řidičského oprávnění, zákaz noční služby). Je velice důležité užívat léky na epilepsii opravdu pečlivě tak,aby se záchvaty co nejméně objevovaly.
- Bisto, Convulex, Diazepam
- Epilan, Sanepil, Timonil
- Rivotril, Apaurin, Topamax, Tegretol
Antimigrenika
Migréna může opět vzniknout ze dvou důvodů, jedná se buď o neurologický problém nebo problém s cévním zásobením mozkových částí. Je velice důležité, aby pacient trpící na migrény dodržoval klidový režim během migrény a měl práci takovou, která mu záchvaty nevyvolává.
- Sandomigran, Clavigrenin, Dihydergot
- Naramig, Relpax, Rosemig, Zomig
Antiparkinsonika
Parkinsonova nemoc je velice obtížně zvládnutelná a je zapotřebí, aby se pacient velice důkladně staral o svou životosprávu a pravidelně užíval léky. Parkinsonova nemoc je zatím neléčitelná, léky ovšem dokáží zmírnit třes a ztuhlost svalů.
- Jumex, Madopar, Akineton, Isicom
- Seleginin, Levodopa, Cognitiv, Comtan, Mirapexin
Nootropní látky
Látky, které dokáží zvýšit využití kyslíku a živin v nervových buňkách. Používají se u poškození mozku a k normalizaci mentálních funkcí.
- Geratam, Piracetam
- Nootropil, Encephabol
Parasympatolytika
Léky užívající se k odstranění spasmů (svalových křečí) trávicího traktu, močových cest a pro rozšíření zornic. Snižují sekreci žláz, mohou zvyšovat teplotu, zvyšují srdeční frekvenci, způsobují bronchodilataci, snižují třes a napětí ve svalech. Před chirurgickým zákrokem se užívají jako prevence nežádoucích spasmů.
- Atropin, Spasmex, Mictonorm, No-Spa
- Mydrum, Ditropan, Spasmed, Reasec
Parasympatomimetika
Léky, které mají využití hlavně po operacích, kdy je zapotřebí nastartovat peristaltiku a fyziologický tonus svalstva. Snižují nitrooční tlak a zužují zornice.
- Miostat, Exelon
- Mestinon, Ubretid
Sympatolytika
Léky tlumící činnost sympatického nervového ústrojí. Zvyšují periferní prokrvení, snižují krevní tlak a plicní edém, snižují srdeční činnost. Užívají se při arytmii, očního glaukomu, při Angina Pectoris, působí vazodilataci, užívají se při léčbě migrén.
- Divascol
- Secatoxin
- Dihydergot
a další zástupci v lékových skupinách antihypertenziv, antiarytmik (viz. Samostatný článek)
Sympatomimetika
Léky dráždí sympatikus, umožňují vyplavit noradrenalin, léčba šoku, sdrečního selhání a zástavě srdce, při poklesu TK, při resuscitaci, působí vazokonstrikčně (stahují cévy), mydriaticky (zúžení zornic) a bronchodilatačně.
- Adrenalin, Gutron
- Noradrenalin, Tensamin, Dobuject
Myorelaxancia
Léky, které uvolňují svalové napětí a mohou způsobovat celkové uvolnění kosterního svalstva. Při užívání některých silnějších léků si dávejte pozor na sníženou pozornost a při jízdě autem dávejte větší pozor. Mohou působit centrálně (přímo na mozek) nebo periférně (působí přímo na nervosvalový přenos).
- Centrální – Baclofen, Dimexol, Dorsiflex, Mydocalm, Myolastan
- Periferní – Mivacron, Norcuron, Tracrium